Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty i jak pracuje ten specjalista?

W każdym mieście gabinety fizjoterapeutów pękają w szwach. Również w Krakowie specjalistom z tej dziedziny nie brakuje klientów. Dlaczego tak wiele osób korzysta z usług fizjoterapeuty w Krakowie? Kiedy wizyta u tego specjalisty faktycznie ma sens i na czym polega jego praca? Wyjaśniamy!

Fizjoterapeuta Kraków, czyli pomoc w zakresie pracy układu mięśniowo-szkieletowego

Warto zacząć od wyjaśnienia, co ma do zaoferowania fizjoterapeuta Kraków. Otóż mowa o specjaliście, który zajmuje się pracą układu mięśniowo-szkieletowego. Jego zadaniem jest przywracanie u pacjentów sprawności wspomnianego układu. Jednak to nie wszystko. Specjalista ten zajmuje się też profilaktyką. Pomaga pacjentom w zachowaniu zdrowego układu mięśniowo-szkieletowego poprzez wykonywanie masaży i zalecanie ćwiczeń.

Praca fizjoterapeuty ma dwa wymiary. Pierwszy z nich to terapia manualna, polegająca na specyficznych masażach tkanek. Zadaniem terapii manualnej jest w głównej mierze rozluźnienie pewnych obszarów ciała, w których występują jakieś problemy. Drugi wymiar to ćwiczenia. Dobry fizjoterapeuta w Krakowie posiada przestrzeń, umożliwiającą przeprowadzanie z pacjentem ćwiczeń. Zadaniem fizjoterapeuty jest pokazanie pacjentowi odpowiednich ćwiczeń i poinformowanie go, w jaki sposób powinien je wykonywać. Później pacjent wykonuje zadane ćwiczenia w domu.

Kiedy wizyta u fizjoterapeuty jest potrzebna?

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz wizyty u fizjoterapeuty? Wyjaśnijmy zatem, w jakich sytuacjach rzeczywiście jest ona potrzebna. Przede wszystkim chodzi tu o wszelkie sytuacje, w których pacjent przebył operację. Tak naprawdę po większości operacji fizjoterapia jest przydatna, a po niektórych jest absolutnie niezbędna. Zwłaszcza jeśli dotyczy układu szkieletowego, koniecznie trzeba później wdrożyć zarówno terapię manualną, jak i ćwiczenia. Są one niezbędne, aby przywrócić sprawność po unieruchomieniu danej części ciała. Co więcej, specyfika niektórych operacji wymaga wdrożenia fizjoterapii, aby doszło do pełnego zagojenia i uzyskania maksymalnej pozytywnych efektów zabiegu.

Fizjoterapeuta pomoże również w dojściu do sprawności po wypadku. Co więcej, pomaga również osobom starszym w zachowaniu sprawności. Jak widać, zakres, w którym fizjoterapeuta jest pomocny pacjentowi, okazuje się bardzo szeroki.

Wizyta u fizjoterapeuty

Kiedy wiesz już, że powinieneś udać się do fizjoterapeuty, znajdujesz tego, który Ci odpowiada i umawiasz się na pierwszą wizytę. Jak ona przebiega? Wszystko zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. To konieczne, aby poznać potrzeby danego człowieka. Następnie fizjoterapeuta zapoznaje się z wynikami badań i historią choroby pacjenta oraz może przeprowadzić badanie dotykowe. W kolejnym kroku zastanawia się nad optymalnym w danej sytuacji działaniem. Wtedy wdrożone zostają odpowiednie rozwiązania. Fizjoterapeuta przedstawia swój plan w zakresie terapii manualnej i ćwiczeń. W niektórych przypadkach już podczas pierwszej wizyty wprowadzane są pewne ćwiczenia lub specjalista wykonuje pierwszy masaż. Jeśli jednak zapoznanie się z przypadkiem zabierze zbyt wiele czasu, właściwa fizjoterapia może się rozpocząć na drugim spotkaniu.

Wizyta u fizjoterapeuty