Zasady bezpieczeństwa na drodze powinny znać zarówno dzieci, jak i seniorzy. W poznaniu tych zasad pomagają policjanci drogówki spotykając się z najmłodszymi w przedszkolach oraz z osobami starszymi w Centrach Aktywności Seniora. W czasie prelekcji funkcjonariusze tłumaczą jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spotykali się z przedszkolakami i seniorami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie na drogach.

Zajęcia odbyły się w Samorządowym Przedszkolu nr 104 na os. Hutniczym, Przedszkolu „Healthy Kids” przy ul. Łokietka oraz w Centrach Aktywności Seniora przy ul. Borsuczej i przy ul. Zapolskiej.

Najmłodszym policjanci wyjaśniali, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię na wyznaczonych do tego celu przejściach dla pieszych. Omówiono też działanie sygnalizacji świetlnej, ucząc tym samym dzieci, że zawsze należy przechodzić na zielonym świetle spokojnie, nie przebiegając przez ulicę. Przedszkolaki dowiedziały się również czym są odblaski i jak prawidłowo je nosić, aby szczególnie po zmroku i przy złej pogodzie być widocznym dla kierowców. Policjanci podczas takich lekcji bezpieczeństwa korzystają z plansz edukacyjnych, co pozwala na lepsze przyswojenie wiedzy.

Podobne zajęcia odbyły się również z seniorami. Policjanci przedstawili najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z udziałem pieszych, przypominając, że przestrzeganie przepisów minimalizuje ryzyko wystąpienia takich zdarzeń.

W czasie zajęć mundurowi omówili z seniorami tematykę dotyczącą nowych przepisów co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem uczestników.

Ważną kwestią było też przypomnienie o wpływie leków na prowadzenie pojazdów. Funkcjonariusze apelowali o stosowanie się do wskazań znajdujących się na ulotkach, zwracając jednocześnie uwagę, że medykamenty mogą zaburzać percepcję kierowcy, a to z kolei może być przyczyną zdarzeń drogowych.

Podobnie jak u przedszkolaków, policjanci zachęcali do noszenia odblasków, które mają wpływ na bezpieczeństwo pieszych i mogą nawet uratować życie.