Od niemal 100 lat, przyznawany jest osobom, które przekraczając zakres swoich obowiązków, zasłużyły się w działalności na rzecz drugiego człowieka lub państwa. Pozwala uhonorować tych, którzy wyróżniają się ofiarną działalnością publiczną, charytatywną lub w niesieniu pomocy. Krzyż Zasługi – bo o nim mowa – nadawany jest postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się uroczystość, podczas której takie właśnie odznaczenie wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W wydarzeniu uczestniczył także poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik.
 
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda uhonorował Srebrnym Krzyżem Zasługi dr n. med. Janusza Kucharskiego.

- Być współczesnym Judymem – wrażliwym i uważnym, nade wszystko zaś nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna – to ogromne wyzwanie. Wyzwanie, które w ostatnich latach nabrało jeszcze większego znaczenia. Trudne warunki, jakie determinowała pandemia koronawirusa, zmieniły oblicze pracy szczególnie kadry medycznej. Mimo wszystkich wyzwań, z jakimi przyszło się mierzyć, Pan doktor pozostał wzorem osoby zaangażowanej i oddanej swoim pacjentom. Proszę przyjąć to odznaczenie jako wyraz podziękowania za trud codziennej pracy, a także za ogromne serce wkładane w jej wykonywanie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  
 
Szczególne zaangażowanie i oddanie doktora Kucharskiego dało się poznać w okresie walki z pandemią. Ponadprzeciętne działania zostały dostrzeżone między innymi przez Ministerstwo Zdrowia. Warto wspomnieć także, że również w latach wcześniejszych, dr n. med. Janusz Kucharski wspierał wielu pacjentów, udzielając im pomocy społecznie.

20221114 Odznaczenie doktor Kucharski 20221114 Odznaczenie doktor Kucharski 20221114 Odznaczenie doktor Kucharski 20221114 Odznaczenie doktor Kucharski