Dieta biurowa, czyli jak odżywiać się zdrowo w pracy?

Siedząca praca niesie wiele wyzwań dla organizmu – i nie chodzi tu jedynie o kwestię prawidłowej postawy. Dziś skupimy się na innym ważnym aspekcie z nią związanym. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrową dietę, która przysporzy energii i nasyci na długie godziny spędzone za biurkiem.

Wpływ diety na wydajność i samopoczucie

Wiele zatrudnionych w biurze osób ma problem ze zdrowym odżywianiem. Wielogodzinna praca przed komputerem wiąże się albo z podjadaniem różnego rodzaju przekąsek, albo z niejedzeniem przez cały dzień i pochłanianiem tuczących gotowców późnym wieczorem. Uboga w wartościowe składniki, wysokoenergetyczna dieta plus mała ilość ruchu prowadzą do nadwagi, pogorszenia stanu zdrowia oraz obniżonej wydajności w pracy.

Tymczasem właściwe odżywianie znacząco poprawia jakość życia, korzystnie wpływając na samopoczucie i produktywność zarówno w biurze, jak i poza nim. Odpowiednio skomponowane menu wspiera cały organizm, sprzyjając dobrej koncentracji i redukując uczucie zmęczenia. Kluczem do sukcesu jest optymalna kaloryczność posiłków oraz dobre proporcje makroskładników bogatych w witaminy, mikroelementy i antyoksydanty.

5 sposobów na zdrowe odżywianie w biurze

Nawet najbardziej zabiegany menedżer, sekretarka lub informatyk mogą zdrowo się odżywiać. Dotyczy to zresztą wszystkich osób pracujących w biurze – tego rodzaju praca nie musi wiązać się z ciągłym znużeniem, poszarzałą cerą lub wysokim BMI. Odłóż na bok zachomikowane w szufladzie ciastka i zainspiruj się naszymi wskazówkami.

  1. Bilansuj dietę we właściwy sposób

Praca za biurkiem to w dużej mierze praca umysłowa. Zadbaj więc o to, by w jadłospisie pojawiły się składniki sprzyjające dobrej kondycji mózgu i oczu. Wśród nich szczególną rolę odgrywają żelazo, cynk, wapń, magnez i potas, witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz lecytyna. W menu pracownika biurowego powinny znajdować się produkty lekkostrawne, a przy tym zapewniające długotrwałe poczucie sytości. Nieodzownym składnikiem diety powinny być węglowodany zawarte w zbożowych produktach, warzywach i owocach, wysoko przyswajalne białko z nabiału, strączków lub chudego mięsa oraz cenne tłuszcze z ryb, orzechów i oliwy.

  1. Postaw na domowe lunch boxy

W okolicach południa warto uzupełnić energię, spożywając lunch. Aby nie zastępować go kaloryczną pizzą lub słodyczami z automatu, miej przy sobie posiłek przygotowany w domu. Kanapki to nie jedyna opcja – w pracy świetnie sprawdzą się też lunch boxy, czyli pudełka wypełnione jedzeniem. Możesz umieścić w nich wiele sycących i smakowitych potraw, takich jak sałatka z kuskusem, wrapy z hummusem, jajeczne muffinki lub leczo z ciecierzycą. Jeśli chcesz, zabierz ze sobą pożywną zupę w słoiku lub owsiankę. Zorientuj się, czy masz możliwość podgrzania dań w mikrofalówce, a jeśli nie – stawiaj na jedzenie doskonałe także na zimno. Jako zdrowa przekąska sprawdzą się niesłodzone bakalie, warzywa w słupkach i owoce.

  1. Przestrzegaj higieny spożywania posiłków

Higiena posiłków to coś więcej niż umycie rąk, naczyń i sztućców. Posiłek należy spożywać w czasie przerwy, w trakcie której nie zajmujesz się niczym innym. Unikaj jedzenia na stojąco, najlepiej wygodnie usiądź. Gdy zamierzasz zjeść lunch, koniecznie odejdź od komputera i nie spiesz się podczas jedzenia. Takie podejście wspiera prawidłowe trawienie i redukuje stres. Aby przez cały dzień w biurze zachować dobry nastrój i koncentrację, zadbaj o przestrzeganie pory spożywania lunchu bądź obiadu, co pozwoli lepiej zaplanować obowiązki.

  1. Zamów catering dietetyczny

Przerasta Cię gotowanie i wymyślanie posiłków do pracy? Jeśli zdrowe odżywianie po prostu Ci nie wychodzi, nie rezygnuj z niego, ale poszukaj innych dróg do sukcesu. Doskonałą pomocą w tym zakresie jest catering dietetyczny z Krakowa, który odciąży Cię czasowo i dostarczy odpowiednią dawkę energii. Co ważne, możesz wybierać spośród wielu zróżnicowanych ofert, łącząc właściwe odżywianie z realizacją dietetycznych celów. Jeśli chcesz zdrowo schudnąć, przysłuży Ci się dieta redukcyjna, a jeśli chcesz dodatkowo zadbać o witalność i odmłodzić się, zainteresuj się dietą SIRT.

  1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie

W pracy często mylimy głód z uczuciem pragnienia, co prowadzi do sięgania po przekąski. Wypijając codziennie odpowiednią ilość wody, usprawnisz procesy metaboliczne i poprawisz wygląd skóry. Postaraj się też zrezygnować z niekorzystnych dla zdrowia energetyków i słodzonych napojów. Spróbuj zastąpić je wodą z cytryną, herbatą, ziołowym naparem lub rozcieńczonym sokiem.

Zdrowe odżywianie w biurze jest możliwe! Aby wyeliminować niewłaściwe nawyki, najlepiej działać zasadą małych kroków, która pomoże zachować motywację do zmian na lepsze. Pamiętaj, że jedzenie to paliwo nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu, dlatego zbilansowane i apetyczne posiłki są tak ważne dla pracowników biura.