Projektowanie ogrodów: pytamy, jakich błędów unikać…

2 min czytania
Projektowanie ogrodów: pytamy, jakich błędów unikać…

Nawet mały ogródek przy domu ma wielki potencjał aranżacyjny można urządzić go na dziesiątki sposobów, wykorzystując ciekawe techniki oraz inspiracje. Jednak by faktycznie ta przydomowa przestrzeń była modna, stylowa i funkcjonalna, trzeba zastosować kilka żelaznych zasad, jakimi cechuje się projektowanie ogrodów. Rozmawialiśmy o tym ze specjalistą z firmy MG-Ogrody.pl ( prace ogrodowe Kalisz)

Projektowanie ogrodów: najgorzej gdy braknie planu…

Luźno podejrzane inspiracje, pomysły i koncepcje są świetnym zapalnikiem do wymarzonych realizacji. Jednak by choć w części przerodzić je w rzeczywisty efekt, projektowanie ogrodów powinno poprzedzać planowanie. Wiadomo, że nie każdy posiada dostęp do programów czy aplikacji do projektowania, ale każdy z nas ma z całą pewnością kartkę i ołówek. I to dobry start! Naszkicujmy plan ogrodu wraz z domem, zróbmy kilka wariantów, stwórzmy kilka scenariuszy. Działanie na ślepo generuje błędy projektowanie ogrodów musi być poprzedzone jakimiś wnioskami. Czego konkretnie chcemy, które elementy aranżacji są nietykalne, z których w razie potrzeby można zrezygnować lub próbować je zastąpić? Na takie pytania szukamy odpowiedzi już na starcie to pozwoli nam stworzyć kilka scenariusz, a co za tym idzie kilka kosztorysów.

Projektowanie ogrodu ma wiele wspólnego z aranżowaniem wnętrz pomieszczeń. Ma tyle samo potencjału. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, będzie to nie tylko obowiązek, ale mnóstwo zabawy. Jeśli jednak interesuje nas projektowanie ogrodów w najwyższym standardzie, najlepiej jest zwrócić się z tym do profesjonalistów, jak MG-Ogrody.pl.

Projektowanie ogrodów: proporcje w zastosowanych nawierzchniach…

Błąd, a nawet wielbłąd, jak mawiano w szkole przy okazji byków z ortografii to złe proporcje nawierzchni. Projektowanie ogrodów u niektórych opiera się na kostce brukowej, czyli materiale o charakterze ciężkim, przemysłowym, nudnym i jednorodnym. Istnieje przestarzały już, ale wciąż żywy mit, że kostka brukowa jest wyznacznikiem majętności. Stąd niektórzy inwestorzy celowo zwiększali jej zasięg, już nie tylko na podjazd, ale także na resztę ogrodu. W praktyce zyskujemy bardzo smutny efekt bezpiecznej, prymitywnej zabudowy miejskiej i biurowej zaraz za oknem.

Projektowanie ogrodów i wszystkie następujące po tym prace ogrodowe powinny opierać się na właściwych proporcjach. Modny, ponadczasowy ogród bazuje na naturalnych materiałach, nowoczesne kompozycje wykorzystują w tym celu wiele materiałów przemysłowych, jak plastik, szkło czy stal nierdzewna, ale wciąż w odpowiednich proporcjach z drewnem i zielenią. Zakładanie trawników, tworzenie stref nasadzeń, ścieżek, elementów małej architektury wszystko to musi mieć proporcje, swego rodzaju balans. Przytłaczanie ogrodu kostką brukową jest kiepskim pomysłem. Dziś nie jest to oznaka bogactwa, ale raczej ignorancji i chodzenia na łatwiznę…

Autor: Materiał partnera

faktykrakowa_kf