Czym jest szkiełkowanie aluminium i na czym to polega?

Zadaniem tego procesu jest wygładzanie, oczyszczanie oraz utrwalanie obrabianej powierzchni. Metoda szczególnie często wykorzystywana podczas renowacji i obróbki powierzchni aluminiowych może przypominać piaskowanie. Szkiełkowanie aluminium w przeciwieństwie do piaskowania, zamiast odpowiednio przygotowanego materiału ściernego w postaci drobno zmielonego piasku wykorzystuje ścierniwo szklane.
Do czego wykorzystuje się szkiełkowanie aluminium?
Rozważając szkiełkowanie należy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, a także powłok, które przeznaczone są do wyczyszczenia. Wykorzystuje się ten proces do usuwania zanieczyszczeń i uszkodzeń z różnego rodzaju powierzchni; do uzyskiwania estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości; w celu przygotowania powierzchni do jej pokrycia tlenkiem bądź niklem galwanicznym; do wygładzania; oczyszczania oraz utrwalania powierzchni metalu; w celu poprawy właściwości mechanicznych elementów metalowych oraz do ograniczania podatności elementów na zanieczyszczenia.
Szkiełkowaniu możemy poddawać elementy wykonane ze stali szlachetnej, nie sprawdzi się natomiast w przypadku przedmiotów żeliwnych. Szkiełkowanie aluminium nie jest w stanie usunąć głębokich rys i wyrównać znacznych nierówności. Urządzenia, które mają zostać poddane kulkowaniu muszą zostać wcześniej rozmontowane, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa przedostania się mikrokulek do ich wnętrza. Technika szkiełkowania stosowana jest przede wszystkim w przypadku elementów aluminiowych oraz wykonanych z brązu, stali nierdzewnej i stopów metali.
Czy szkiełkowanie różni się od piaskowania?
Różnica pomiędzy szkiełkowaniem a piaskowaniem polega na tym, że zamiast ziaren piasku używane są szklane kuleczki. Dzięki temu powierzchnia po skończonym procesie nie jest niestarannie porysowana i wyostrzona jak w przypadku piaskowania.
Kluczowy dla piaskowania powierzchni aluminiowych jest wybór odpowiedniego środka do tej obróbki. Nie można używać śrutów na bazie stali do powierzchni aluminiowych, ponieważ śrut stalowy zaimpregnuje powierzchnię aluminiową i spowoduje korozję.
Efekt jaki uzyskuje się po piaskowaniu z użyciem sprężonego powietrza można porównać do oszlifowania. Używając piasku otrzymuje się równą i gładką powierzchnię, która jest gotowa na dalsze etapy obróbki. Piaskowanie nadaje odpowiednią szorstkość, co korzystnie wpływa na lepszą przyczepność np. farby. Zarówno w przypadku szkiełkowania, jak i piaskowania powierzchnia po obróbce powinna zostać zabezpieczona.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski