Badanie wzroku czego oczekiwać od optyka na wizycie?

2 min czytania
Badanie wzroku  czego oczekiwać od optyka na wizycie?

Badanie wzroku  czego oczekiwać od optyka na wizycie?

Osoby, które dbają o zdrowie najczęściej systematycznie poddają się różnym badaniom. Jednym z nich jest badanie wzroku. Często bywa tak, że wybieramy się do okulisty dopiero wtedy, kiedy zauważymy jakieś nieprawidłowości w widzeniu albo stwierdzamy konieczność wymiany okularów. Warto jednak umówić się na kontrolną wizytę zwłaszcza, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z posiadania wady wzroku.

Jak wygląda wizyta u optyka?

Pierwsze badanie wzroku może wydawać się nieco stresujące, jednak niepotrzebnie. Optyk sprawdzi jakość i ostrość widzenia i zdiagnozuje ewentualne choroby oczu lub stwierdzi ich brak. W razie potrzeby dobierze soczewki właściwe do rodzaju wady wzroku. Przed badaniem zostanie przeprowadzony wstępny wywiad. Tutaj przydatna będzie informacja o dotychczasowym leczeniu i noszeniu okularów.

Rodzaje badań wzroku

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane jest badanie ostrości wzroku, do którego wykorzystuje się tablice Snellena. Polega ono na odczytywaniu liter z oddalonej tablicy.

Popularne jest też komputerowe badanie ostrości wzroku za pomocą refraktometru. Należy podczas niego skoncentrować wzrok na przedstawionym w oddali obrazku.

Innym urządzeniem wykorzystywanym przez optyka jest foropter. Z jego pomocą dobiera się odpowiednie soczewki do okularów. Badany na zmianę patrzy przez różne soczewki i ustala, przez które najlepiej widzimy. Można posłużyć się dodatkowo retinoskopem, który sprawdza stopień odbicia światła w siatkówce.

Jeżeli konieczne będzie zdiagnozowanie jaskry to optyk użyje tonometru. Mierzy on ciśnienie w gałkach ocznych. Nazwy przyrządów do badań wzroku nie są być może zbyt popularne, jednak zapewne ich działanie jest nam doskonale znane z badań.

Kontrolne badania wzroku powinny być wykonywane co dwa lata jeśli jednak zdiagnozowano u nas wadę wzroku lub potrzebna jest zmiana okularów badania konieczne będą częściej.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf