Próchnica u dziecka. Czy warto leczyć zęby mleczne?

Próchnica u dzieci jest niestety dość powszechnym zjawiskiem. Mało dokładne mycie zębów, regularne spożywanie słodyczy i słodzonych napojów oraz wrodzone predyspozycje to najczęstsze przyczyny tego zjawiska. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym społeczeństwie panowało dość powszechne przekonanie, że zębów mlecznych nie opłaca się leczyć, gdyż wkrótce i tak wypadną. Dziś na szczęście świadomość w tym zakresie jest większa i większość rodziców decyduje się jednak na leczenie mleczaków swoich pociech. Dlaczego warto to robić?
Dlaczego zęby mleczne tak często się psują?
Pierwsze ząbki mleczne pojawiają się już w okolicach 6. miesiąca życia dziecka. Stomatolodzy z DentoCentrum podkreślają, że o zęby mleczne należy dbać od pierwszych chwil należy delikatnie je czyścić oraz udać się na wizytę stomatologiczną z maluchem, na której dowiemy się, jak troszczyć się o mleczaki i chronić je przed rozwojem próchnicy. Niestety, zęby mleczne są z natury bardziej narażone na rozwój tej choroby, należy więc dbać o nie jeszcze bardziej niż o żeby stałe, z czego nie wszyscy rodzice zdają sobie niestety sprawę.
Na dbanie o zęby mleczne składa się przede wszystkim ich dokładne i regularne mycie dziecko powinno umyć ząbki po każdym posiłku oraz unikać nadmiernego spożywania słodkości, które są jednym z czynników wywołujących zmiany próchnicze. Kiedy dziecko jest jeszcze małe, to rodzice powinni myć jego ząbki maluch z pewnością nie wykona tej czynności z należytą dokładnością i przez odpowiedni czas. Ząbki mleczne należy także regularnie kontrolować najlepiej robić to podczas cyklicznych wizyt, co ok. pół roku w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą czuwać nad rozwojem zgryzu dziecka oraz w razie potrzeby, podjąć szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?
Zęby mleczne charakteryzują się słabszą mineralizacją, w związku z czym są z natury bardziej podatne na próchnicę. Ta z kolei może doprowadzić do przedwczesnego wypadnięcia zębów mlecznych, co negatywnie wpłynie na rozwój szczęki i żuchwy. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych grozi także wadami zgryzu, nadmiernym stłoczeniem zębów stałych oraz koniecznością podjęcia kosztownego i długiego leczenia ortodontycznego w późniejszym wieku. Z tego powodu zdecydowanie warto leczyć zęby mleczne, do czego zachęcają specjaliści z DentoCentrum jest to bowiem najlepsza inwestycja w zdrowie zębów dziecka oraz jego estetyczny uśmiech w późniejszych latach.
W dzisiejszych czasach leczenie zębów mlecznych jest przeprowadzane w pełni komfortowy dla dziecka sposób. Znieczulenie jest zazwyczaj podawane pod postacią gazu rozweselającego oraz wykonywane nowoczesnymi, w pełni bezpiecznymi dla najmłodszych pacjentów metodami. Pozwala to uzyskać świetne efekty leczenia przy zachowaniu maksimum komfortu i dobrego samopoczucia malucha na fotelu dentystycznym. Leczenie zębów mlecznych jest skutecznym sposobem na ich zatrzymanie na swoim miejscu do czasu naturalnego wypadnięcia i zastąpienia przez zęby stałe oraz istotną profilaktyką wad zgryzu.
![]()
Ostatnie Artykuły

Krakowskie ciepło przed wielką zmianą. Nowe źródła mają ustabilizować ceny

Szczawnica i Pieniny w centrum rozmów o komunikacji południowej Małopolski

Nawałnica uszkodziła drogi i posesje. Trudna noc w powiecie tarnowskim

Centrum w Szerzynach może stać się darem Małopolski dla gminy

Święto Wojska Polskiego w Krakowie i Tarnowie. Hołd dla żołnierzy

Morderstwo w kamienicy Pod Rakiem. Trop prowadził do szanowanej rodziny

Awaria na Zakrzówku. Platformy dla osób z niepełnosprawnościami wyłączone

Badania, joga i strefa dla dzieci. Piknik zdrowia przy TAURON Arenie

Miliony na bezpieczeństwo w gminie. Strażacy dostali nowy sprzęt

Do szkoły w Śledziejowicach powstanie nowa droga. Państwo dało ponad 1,6 mln zł

Dziesięć ofert na węzeł w Jaworniku. Powstanie wiadukt nad zakopianką

Porzucone rowery znikają z ulic Krakowa. Niemal 1000 już usunięto

Popiersie Piłsudskiego stanęło na rynku. Uroczystość w Iwanowicach

150 tysięcy złotych straty i fałszywy kurier zatrzymany w Krakowie
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie - bilety, godziny, zwiedzanie
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Krakowie - kontakt, technologie LTCC i laboratorium wodorowe
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie - kontakt, oferta, zapisy
- Zarząd Dróg Miasta Krakowa - kontakt, godziny, zgłoszenia awarii i strefa parkowania
- Capella Cracoviensis Kraków - kontakt, bilety, nowa siedziba
- Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy w Krakowie - kontakt, godziny, informacje

