Graffiti na elewacji? To nic strasznego - profesjonalna ekipa szybko je usunie

Zauważyłeś, że na Twojej elewacji nagle znalazło się graffiti? Nie panikuj. Są sposoby, aby pozbyć się niechcianych dzieł. Z pomocą fachowców „malowidła” usuniesz szybko i skutecznie.

Graffiti - nie takie straszne, aby nie móc go usunąć

Graffiti na murze lub elewacji często przyprawia o palpitacje. Nie dziwi nas to, ponieważ farby używane przez grafficiarzy wiążą się ze strukturą muru. Zatem, aby się go pozbyć, trzeba działać bardzo ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić elewacji. Jak zatem usunąć graffiti?

Myjka ciśnieniowa w akcji, czyli skuteczne usuwanie graffiti

Nie radzimy, abyś sam usuwał graffiti, ponieważ może się to nie skończyć dobrze dla Twojej elewacji. Najprawdopodobniej uszkodzisz mur, a resztki farby i tak dalej pozostaną. Profesjonalna ekipa wie, jak zabrać się do tego zadania. Przede wszystkim dysponuje ona odpowiednim sprzętem i wiedzą, której Tobie może brakować. Jak zatem działają fachowcy, którzy usuwają graffiti?

Specjaliści używają myjek ciśnieniowych, których parametry można regulować. Aby pozbyć się graffiti, potrzeba ciśnienia wody, które przekracza 200, a nawet 1000 barów. 

Jakie parametry powinna mieć myjka ciśnieniowa?

Do głównych parametrów, które określają, ile wody wydobywa się z maszyny na godzinę, zaliczamy wydajność. W urządzeniach do użytku profesjonalnego powinno to być ponad 500 litrów na godzinę. 

Preparaty do usuwania graffiti muszą działać skutecznie, dlatego ważne jest, czy myjka ciśnieniowa podgrzewa wodę (moc niektórych środków w uaktywnia się pod wpływem ciepła). I tu znowu widać przewagę sprzętu przeznaczonego dla fachowców nad sprzętem do domowego użytku. Ten pierwszy podgrzewa wodę nawet do 1400 stopni Celsjusza, podczas gdy sprzęt domowy - jedynie do 400 stopni Celsjusza. 

W myjkach ciśnieniowych, których używają specjaliści, znajdują się wydajne pojemniki na detergent. Niektóre mają nawet pojemność 20 litrów. To ważne, ponieważ nie trzeba przerywać pracy, aby uzupełnić ilość środka czyszczącego.

Na niewielkich wysokościach dobrze zda egzamin myjka zasilana prądem, natomiast na dużych - spalinowa.  

Piaskowanie - skuteczny sposób, aby usunąć niechciane dzieła grafficiarzy

Piaskowanie to sposób czyszczenia elewacji, który polega na tym, że drobinki piasku w strumieniu sprężonego powietrza uderzają w czyszczoną powierzchnię. Jeśli metodę tę zastosuje się w przemyślany sposób, łatwo pozbyć się graffiti z muru czy elewacji. 

Ważne jednak jest, aby dobrać:

  • grubość ścierniwa - w przypadku mycia ścian ceglanych sprawdzi się średnica piasku 0,5 mm, natomiast jeśli chodzi o klasyczne mury, potrzeba piasku o średnicy 1 mm, 
  • twardość - mierzy ją skala Mohsa; piasek kwarcowy o twardości na poziomie 7 doskonale nadaje się do napylania na wiele powierzchni - nie uszkadza muru, jednocześnie usuwając malowidła. 
  • rodzaj ścierniwa - piasek kwarcowy to niejedyne ścierniwo, które nadaje się do piaskowania; często stosujemy ścierniwo szklane lub sięgamy po bardziej ekologiczne rozwiązania.

Oprócz piaskowania (które jest dość inwazyjnym sposobem usuwania graffiti), stosujemy także sodowanie. Podobnie jak w przypadku piaskowania, kierujemy na powierzchnię strumień sprężonego powietrza. Dodatkiem jest tu wodorowęglan sodu. Metoda ta pozwala bezpiecznie i efektywnie pozbyć się niechcianych dzieł. Jest przy tym bardzo uniwersalna, ponieważ można ją zastosować do czyszczenia wielu rodzajów powierzchni. 

O usuwaniu graffiti wiesz już wiele. Aby wyeliminować wandalizm, trzeba sięgnąć głębiej, do sedna problemu. Konieczne zatem są działania socjalizacyjne skierowane ku młodzieży. Jeśli niechciane malowidło przypadkowo ozdobi Twoją elewację lub ogrodzenie, poradzisz sobie z problemem, wzywając fachowców. Samodzielne czyszczenie muru w tym przypadku jest skazane na niepowodzenie.