Na czym polega naprawa wózków widłowych i kto może się jej podjąć?

Wózki widłowe są pojazdami kołowymi posiadającymi napęd silnikowy. Wykorzystuje się je do transportu bliskiego (UTB) w centrach logistycznych i magazynach przy rozładunkach i załadunkach. Wózki widłowe są mocno eksploatowane, dlatego często konieczna jest ich naprawa. Na czym ona polega?
Naprawa wózków widłowych - co obejmuje?
Naprawa wózków widłowych różni się w zależności od tego, jaką część wymienia się w pojeździe. Czasami wózki widłowe wymagają naprawy wszystkich elementów bądź tylko masztów czy silników. Naprawa nie obejmuje wyłącznie wymiany, ale także diagnostykę, dzięki której specjalista ocenia stan techniczny wózka.
Dzięki kompleksowemu przeglądowi fachowiec stwierdza, jaki jest stan baterii, filtrów i olejów. Diagnostyka wózków widłowych to także pomiary elektryczne. Dokonuje się ich po to, aby mieć pewność, że instalacja elektryczna w pojeździe działa prawidłowo.
Jakie części w wózkach widłowych psują się najczęściej?
W serwisie wózków widłowych można wymienić pewne elementy lub przeprowadzić ich regenerację. Najczęściej wymienia się te części, które są najbardziej narażone na eksploatację. Należą do nich:
- widły - ściera się ich powierzchnia robocza, często ulegają wygięciu lub skręceniu,
- złącza i zawory - to od nich zależy praca podnośnika, ich awarie mogą mieć różny charakter,
- łańcuchy - korodują, mogą także pęknąć z powodu przeciążenia.
Ponadto wymianie podlegają:
- filtry hydrauliczne,
- filtry oleju,
- filtry powietrza,
- płyny,
- smary,
- oleje silnikowe,
- oleje hydrauliczne.
Naprawa wózków widłowych jest konieczna także wtedy, kiedy uszkodzeniu ulegną ogumienia lub gąsienice. Elementami, które często się naprawia są także rolki, łożyska i pasy bezpieczeństwa.
Z kolei, gdy zepsują się linki, bębny, cylindry, pompy, węże i siłowniki, należy je wymienić. Trudno także przywrócić pierwotny stan ślizgom, przesuwom masztu, oświetleniu, skrzyni biegów czy silnikowi. Wymiana może trwać nieco dłużej w przypadku, kiedy serwis nie dysponuje częściami zamiennymi do wózków widłowych i musi je dopiero sprowadzić.
Jak wygląda naprawa poszczególnych elementów wózka widłowego?
Naprawę każdej części powinna poprzedzać diagnostyka. Wie o tym każdy doświadczony serwisant dlatego, zanim przejdzie do konkretnych prac posprawdza wszystkie systemy. Najważniejsza jest hydraulika, znalezienie nieszczelności oraz ocena stanu pomp.
Jak się okazuje, wielu właścicieli wózków widłowych nie zwraca uwagi na wymianę oleju w silniku. Kompleksowa naprawa to zatem wymiana oleju w silniku i w hydraulice. Nie można pominąć również wymiany filtrów w pompach.
Jak już wspomniano, do części, które najczęściej się uszkadzają należą także elementy nośne. Zwykle konieczne jest naprostowanie pogiętej karetki, wymiana gniazd wideł czy spawanie ramy. Prace te wymagają odpowiedniej wiedzy, ale także użycia sprzętu o dużych gabarytach.
Kto może podjąć się naprawy wózka widłowego?
Aby naprawiać wózki widłowe, trzeba mieć do tego uprawnienia. Konserwatorzy wózków widłowych kończą specjalne kursy i szkolenia, kończące się egzaminem. Specjalista wszelkiego rodzaju usterki pojazdu zapisuje w dzienniku konserwacji. Każda naprawa kończy się próbą ruchową wózka. Podczas niej fachowiec sprawdza, czy pojazd działa właściwie (z obciążeniem i bez obciążenia).
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jasno mówią o tym, by wózki widłowe poddawać regularnym przeglądom przynajmniej raz w roku. Naturalnie, czasami pojazd będzie wymagał częstszego serwisowania. Rozwiązaniem korzystnym pod kątem finansowym jest zawarcie umowy z profesjonalnym serwisem wózków widłowych. Umowa obejmuje kontrole zgodnie z instrukcją obsługi producenta, a także czynności techniczne.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski