Ile kosztuje alkomat i jak go używać?

Alkomat to kompaktowe urządzenie, którym można szybko sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Są łatwe w obsłudze i dlatego coraz chętniej wykorzystywane są do użytku osobistego. Alkomaty dzielą się na profesjonalne, które podają wynik z dużą dokładnością oraz te do użytku domowego, które choć nie tak dokładne jak alkomaty policyjne, to i tak podają rzetelny wynik, umożliwiający określenie, czy wsiadanie za kółko samochodu jest bezpieczne. Ile kosztuje alkomat i jak go prawidłowo używać?

Cena alkomatu

Cena alkomatu w dużej mierze od jego przeznaczenia, a profesjonalne urządzenia mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak alkomat ze sklepu internetowego do użytku indywidualnego dobrej jakości można kupić za około 200 – 300 zł. Oczywiście można znaleźć dużo tańsze modele, które są sprzedawane np. na bazarach, ale ich dokładność może pozostawiać wiele do życzenia. Dodatkowo tanie alkomaty mogą się szybko psuć i wymagać częstszej kalibracji, co podnosi ogólny koszt użytkowania sprzętu.

Jak prawidłowo używać alkomatu?

Dla poprawności otrzymanego wyniku niezwykle ważne jest, aby prawidłowo użytkować alkomat. Niewłaściwe zachowania mogą wpłynąć na wyniki, a dodatkowo rozkalibrować, a nawet uszkodzić urządzenie. Dlatego przed pierwszym stosowaniem alkomatu, warto dokładnie przeczytać instrukcje obsługi. Najważniejsze zasady korzystania z alkomatu to:

  • pomiar powinien być wykonany co najmniej 30 minut po spożywaniu alkoholu;
  • pomiar nie powinien następować przez 20 minut od wypalenia papierosa, a palacz przed użyciem alkomatu powinien przepłukać usta;
  • na około 20 minut przed badaniem nie należy nic jeść;
  • jeśli zachodzi podejrzenie, że wskazany wynik jest nieprawidłowy, należy wykonać powtórne badanie po około 10 – 15 minutach.

Przechowywanie alkomatu

Właściwe korzystanie z alkomatu to również jego prawidłowe przechowywanie. Większość alkomatów ma wyznaczony zakres temperatur, w których można go trzymać i zazwyczaj jest to zakres od 0 do 40 lub 50 stopni. Alkomatu nie należy również przechowywać w pomieszczeniach o dużej zmienności temperatur i w miejscach nasłonecznionych.

Żaden nawet najbardziej dokładny alkomat nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego nawet jeśli alkomat wskazuje, że użytkownik jest całkowicie trzeźwy, ale samopoczucie odbiega od normy, to powinno się zrezygnować z prowadzenia samochodu. Należy pamiętać również o okresowej kalibracji urządzenia, gdyż tylko ona zapewnia prawidłowe działanie sprzętu.