Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Opony całoroczne. Co warto o nich wiedzieć?

Na rynku dostępne są opony sezonowe i całoroczne. Dawniej na drogach królowało ogumienie z podziałem na lato i zimę, jednak aktualnie coraz większą popularność zyskują opony całorocznez z https://noweopony.pl/ . Co trzeba o nich wiedzieć i czy warto w nie inwestować? Sprawdź w poniższym artykule.

Ogumienie całoroczne – zalety

Najważniejszą zaletą opon na cały rok jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać co pół roku, ani magazynować jednego kompletu opon. To pozwala na oszczędności oraz eliminuje problem z brakiem miejsca na prawidłowe przechowywanie opon.Całoroczne opony https://noweopony.pl/opony/caloroczne mają bardziej miękką gumę niż te letnie, dzięki czemu zachowują przyzwoitą przyczepność na zimowej nawierzchni. Jednocześnie posiadają głębszy i gęstszy wzór bieżnika, który pozytywnie wpływa na jakość jazdy po mokrej i śliskiej drodze. Dzięki zastosowanej mieszance gumy nadają się również do jazdy w ciepłych warunkach.Kupując ogumienie całoroczne, warto się upewnić, że został na nich wytłoczony znak homologacji – płatek śniegu na tle 3 gór. Brak takiego symbolu powoduje, że opona nie może zostać zakwalifikowana ani jako opona zimowa, ani jako całoroczna, gdyż zastosowana mieszanka gumowa nie nadaje się do jazdy w niskich temperaturach.

Opony na cały rok – wady

Ogumienie całoroczne ma cechy opon zimowych i letnich, a to sprawia, że każdą porą roku pozwalają zachować jedynie przeciętne parametry. To oznacza, że opony zimowe zawsze będą lepsze zimą, a opony letnie latem. Dodatkowo opony używane przez cały rok szybciej się zużywają ze względu na użytą mieszankę gumową.Wybierając całoroczne opony najlepiej kupować te z klasy średniej lub premium od renomowanych producentów, gdyż zapewnią one większy poziom bezpieczeństwa i lepszą jakość jazdy, a jednocześnie nie będą się tak szybko zużywać. W związku z tym mimo wyższej ceny początkowej w ocenie długoterminowej opony te będą bardziej ekonomiczne.

Ogumienie całoroczne – dla kogo?

Całoroczne opony nie sprawdzą się u kierowców, którzy pokonują znaczne dystanse, ani dla tych, którzy lubią dynamiczną jazdę. Lepiej nie zakładać ich również w samochodach o dużej mocy silnika.Ogumienie całoroczne sprawdzi się świetnie dla kierowców, którzy cenią sobie spokojną i niezbyt szybką jazdę. Są również bardzo dobrym i ekonomicznym wyborem do samochodów, które wykorzystywane są głównie do jazdy po mieście. Całoroczne opony sprawdzą się dobrze również w niewielkich samochodach, które nie mają dużych osiągów.

Po czym poznać, że opony należy wymienić?

Niezależnie czy jeździ się na oponach sezonowych, czy całorocznych trzeba dbać o ich dobry stan, gdyż tylko to pozwoli na bezpieczną jazdę. Zwłaszcza że opony jako jedyne miejsce styku auta z nawierzchni wpływają na wiele parametrów takich jak:

  • długość drogi hamowania;
  • przyczepność;
  • stabilność jazdy, zwłaszcza na ostrych zakrętach;
  • komfort jazdy;
  • prawidłowe działanie systemów wspomagania kierowcy.

Sprawdzając opony, należy przede wszystkim zwrócić na głębokość bieżnika, gdyż to on zapewnia przyczepność i stabilność jazdy. Bieżnik zgodnie z prawem powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości, ale warto wiedzieć, że taka wartość oznacza, że opony są już mocno wyeksploatowane i jazda na nich może nie być w pełni bezpieczna. Dodatkowo należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju uszkodzenia gumy takie jak: wybrzuszenia, odkształcenia lub pęknięcia. Jeśli nie ma się pewności, czy opony nadają się do dalszego użytku, to najlepiej dać je do oceny dobremu wulkanizatorowi.