Opony całoroczne. Co warto o nich wiedzieć?

3 min czytania
Opony całoroczne. Co warto o nich wiedzieć?

Na rynku dostępne są opony sezonowe i całoroczne. Dawniej na drogach królowało ogumienie z podziałem na lato i zimę, jednak aktualnie coraz większą popularność zyskują opony całorocznez z https://noweopony.pl/ . Co trzeba o nich wiedzieć i czy warto w nie inwestować? Sprawdź w poniższym artykule.

Ogumienie całoroczne zalety

Najważniejszą zaletą opon na cały rok jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać co pół roku, ani magazynować jednego kompletu opon. To pozwala na oszczędności oraz eliminuje problem z brakiem miejsca na prawidłowe przechowywanie opon.Całoroczne opony https://noweopony.pl/opony/caloroczne mają bardziej miękką gumę niż te letnie, dzięki czemu zachowują przyzwoitą przyczepność na zimowej nawierzchni. Jednocześnie posiadają głębszy i gęstszy wzór bieżnika, który pozytywnie wpływa na jakość jazdy po mokrej i śliskiej drodze. Dzięki zastosowanej mieszance gumy nadają się również do jazdy w ciepłych warunkach.Kupując ogumienie całoroczne, warto się upewnić, że został na nich wytłoczony znak homologacji płatek śniegu na tle 3 gór. Brak takiego symbolu powoduje, że opona nie może zostać zakwalifikowana ani jako opona zimowa, ani jako całoroczna, gdyż zastosowana mieszanka gumowa nie nadaje się do jazdy w niskich temperaturach.

Opony na cały rok wady

Ogumienie całoroczne ma cechy opon zimowych i letnich, a to sprawia, że każdą porą roku pozwalają zachować jedynie przeciętne parametry. To oznacza, że opony zimowe zawsze będą lepsze zimą, a opony letnie latem. Dodatkowo opony używane przez cały rok szybciej się zużywają ze względu na użytą mieszankę gumową.Wybierając całoroczne opony najlepiej kupować te z klasy średniej lub premium od renomowanych producentów, gdyż zapewnią one większy poziom bezpieczeństwa i lepszą jakość jazdy, a jednocześnie nie będą się tak szybko zużywać. W związku z tym mimo wyższej ceny początkowej w ocenie długoterminowej opony te będą bardziej ekonomiczne.

Ogumienie całoroczne dla kogo?

Całoroczne opony nie sprawdzą się u kierowców, którzy pokonują znaczne dystanse, ani dla tych, którzy lubią dynamiczną jazdę. Lepiej nie zakładać ich również w samochodach o dużej mocy silnika.Ogumienie całoroczne sprawdzi się świetnie dla kierowców, którzy cenią sobie spokojną i niezbyt szybką jazdę. Są również bardzo dobrym i ekonomicznym wyborem do samochodów, które wykorzystywane są głównie do jazdy po mieście. Całoroczne opony sprawdzą się dobrze również w niewielkich samochodach, które nie mają dużych osiągów.

Po czym poznać, że opony należy wymienić?

Niezależnie czy jeździ się na oponach sezonowych, czy całorocznych trzeba dbać o ich dobry stan, gdyż tylko to pozwoli na bezpieczną jazdę. Zwłaszcza że opony jako jedyne miejsce styku auta z nawierzchni wpływają na wiele parametrów takich jak:

  • długość drogi hamowania;
  • przyczepność;
  • stabilność jazdy, zwłaszcza na ostrych zakrętach;
  • komfort jazdy;
  • prawidłowe działanie systemów wspomagania kierowcy.

Sprawdzając opony, należy przede wszystkim zwrócić na głębokość bieżnika, gdyż to on zapewnia przyczepność i stabilność jazdy. Bieżnik zgodnie z prawem powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości, ale warto wiedzieć, że taka wartość oznacza, że opony są już mocno wyeksploatowane i jazda na nich może nie być w pełni bezpieczna. Dodatkowo należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju uszkodzenia gumy takie jak: wybrzuszenia, odkształcenia lub pęknięcia. Jeśli nie ma się pewności, czy opony nadają się do dalszego użytku, to najlepiej dać je do oceny dobremu wulkanizatorowi.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf