Co to jest BLS?

Sytuacji na drodze nie można w żaden sposób przewidzieć, dlatego w Polsce istnieje obowiązek posiadania OC pojazdu. W razie wystąpienia kolizji koszt usunięcia szkody zostanie pokryty z polisy, a nie z prywatnych pieniędzy. Jeżeli więc zostałeś poszkodowany w wypadku, powinieneś to zgłosić do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Proces ten można sobie znacznie ułatwić dzięki usłudze BLS. Na czym to polega?

BLS – co to jest?

Kolizja na drodze może przydarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. Ogólnie stosuje się zasadę, że jako poszkodowany musisz zgłosić zdarzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jest to dość problematyczne, a ponadto znacznie wydłuża czas wypłaty odszkodowania. Niewiele osób jednak wie, że od 2015 roku funkcjonuje w Polsce system BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody.

Usługa ta polega na tym, że zgłoszenia dokonujesz u swojego ubezpieczyciela zamiast kontaktować się z firmą, w której OC ma sprawca. Odszkodowanie również wypłacane jest przez Twój zakład, co przekłada się na skrócenie czasu likwidacji szkody. Towarzystwa wzajemnie ze sobą współpracują, dlatego samodzielnie rozliczą się z wypłaconych należności. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „BLS - czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?”. Takie rozwiązanie jest również korzystniejsze dla kierowcy, gdyż nie ryzykuje tym, że odszkodowanie zostanie znacznie zaniżone.

BLS – dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody jest ogólnopolską usługą dostępną niemalże w każdym towarzystwie. Nie musisz wykupować dodatkowych pakietów ochrony ani dopłacać do podstawowej stawki OC. Każdy może skorzystać z BLS w ramach swojego ubezpieczenia, mimo że nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę. Warto o tym pamiętać, gdyż zgłoszenie szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela niesie za sobą wiele korzyści:

  • wszystkie formalności załatwiane są przez zakład ubezpieczeń,
  • kierowcy nie muszą się kontaktować z nieznanym towarzystwem,
  • maksymalne skrócenie czasu wypłaty odszkodowania,
  • brak konieczności zgłaszania problemów z wyegzekwowaniem zadośćuczynienia do Rzecznika Finansowego,
  • zminimalizowania ryzyka zaniżania odszkodowań,
  • uproszczenie procedur odszkodowawczych oraz konieczności dostarczania rozbudowanej dokumentacji.

Wprowadzenie BLS przyczyniło się również do poprawy jakości świadczonych usług przez firmy. Opcja ta powoli staje się standardem, jednak nie wszystkie towarzystwa mają ją w ofercie. Podczas wyboru OC warto więc kierować się nie tylko ceną, ale sprawdzić również, czy w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z BLS.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC z BLS?

Obecnie najłatwiejszym sposobem na zakup OC jest samodzielne znalezienie oferty w internecie. Na stronach takich jak https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ możesz porównać ze sobą poszczególne produkty ubezpieczeniowe. Kalkulator na podstawie podanych przez Ciebie informacji wygeneruje listę produktów OC, pochodzących od różnych zakładów. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić nie tylko wysokość wyliczonych składek, ale również warunki współpracy oraz dostęp do usługi BLS.