Jak sprawnie przygotować przesyłkę?

3 min czytania
Jak sprawnie przygotować przesyłkę?

W czasie pandemii wysyłamy coraz więcej rzeczy. Wyprzedaż niepotrzebnych przedmiotów, zwrot towarów do sklepu online, wysyłka prezentów dla bliskich… Okazji do nadawania paczek jest wiele, dlatego nadszedł najwyższy czas, by dowiedzieć się jak prawidłowo i sprawnie przygotowywać przesyłki. Podpowiemy ci w jaki sposób pakować przedmioty, by zawsze trafiały do odbiorców w nienaruszonym stanie. Oto kilka prostych wskazówek, które warto zapamiętać.

Wybór odpowiedniego opakowania to klucz do sukcesu

Najważniejszą kwestią w trakcie przygotowywania przesyłki jest wybór odpowiedniego opakowania. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są kartony. Pudełko jest wytrzymałe, lekkie i poręczne, a ponadto można zapakować w nie praktycznie wszystkie przedmioty: elektronikę, zabawki, galanterię, rzeczy szklane i kruche, kosmetyki, odzież i wiele innych. Należy pamiętać jedynie o wybraniu kartonu w odpowiednim rozmiarze. Jeśli będzie on zbyt mały, zawartość może uszkodzić tekturowe boki. Wymiary mają znaczenie zwłaszcza w przypadku wysyłki paczkomatem. Wówczas należy zadbać, by wielkość paczki była dostosowana do rozmiaru skrytek. Warto także zwrócić uwagę na ilość warstw tektury, z której zostało wykonane opakowanie. Do wysyłki większości rzeczy nada się tektura trójwarstwowa, ale w przypadku ciężkich przedmiotów lepiej sięgnąć po tekturę pięciowarstwową o fali BC. W takim kartonie nawet bardzo masywne przedmioty będą bezpieczne. Jeśli wysyłasz rzeczy na prezent, zapakuj je w karton fasonowy. Pudła fasonowe prezentują się znacznie lepiej niż tradycyjne, zwłaszcza gdy wybierzesz wersję w kolorze białym. Różne modele opakowań nabędziesz w korzystnych cenach na stronie sklepu Kartony24.eu.

Zamiast kartonu

W przypadku wysyłki niektórych rzeczy np. odzieży, książek czy obuwia pudełko można zastąpić foliopakiem. Koperty foliowe są wygodne w użyciu. Wystarczy tylko włożyć do środka przedmiot i zakleić kopertę, a potem ją zaadresować. Takie opakowanie idealnie chroni zawartość przed kurzem, wilgocią i zabrudzeniami, a ponadto nie powoduje zwiększenia masy przesyłki. Jest także wytrzymałe, ponieważ składa się aż z kilku warstw folii LDPE. Drobne, ale delikatne przedmioty warto umieszczać natomiast w kopercie bąbelkowej, która od środka wypełniona jest folią powietrzną. Taka folia amortyzuje wstrząsy i doskonale zabezpiecza rzeczy przed uszkodzeniem.

Jak zabezpieczyć przedmioty w pudełku?

Wszystkie delikatne i kruche przedmioty np. szklane figurki, komplety naczyń, elektronika czy bombki powinny zostać dodatkowo zabezpieczone na czas transportu. W tym celu można wykorzystać kawałki tektury i folię bąbelkową. Każdą rzecz owiń w folię, a potem ułóż w pudełku i oddziel od pozostałych przedmiotów tekturą. Pamiętaj, że zawartość nie powinna stykać się ze ściankami opakowania. Po wykonaniu tych czynności należy przystąpić do wypełniania pustej przestrzeni. W tym celu użyj papieru, pianki lub skropaku, najlepiej ekologicznego.

Starannie zaklej karton i zaadresuj go

Czas na zamknięcie kartonu. Do tego celu używaj taśm pakowych wykonanych z trwałych materiałów. Zwykła taśma biurowa zdecydowanie się nie sprawdzi. Oklej karton kilkoma paskami taśmy, pamiętając o dokładnym zabezpieczeniu dna opakowania. Dzięki temu zyskasz pewność, że kartonowe ścianki wytrzymają nacisk zawartości. Kartkę z adresem odbiorcy należy umieścić w widocznym miejscu. Uważaj, by przez przypadek nie przesłonić jej taśmą i nie nakleić jej na krawędziach kartonu. W razie potrzeby zastosuj także etykiety ostrzegawcze np. z napisem Uwaga! Szkło”. Dzięki temu pracownicy firmy kurierskiej będą obchodzić się z paczką ostrożniej. Dobrym pomysłem jest również oznaczenie góry i dna pudełka za pomocą specjalnych naklejek. Wówczas paczka będzie mogła być przewożona w prawidłowej pozycji.

Prawidłowa technika pakowania ma zasadnicze znaczenie w procesie rozpatrywania przez firmę kurierską ewentualnej reklamacji. Warto zatem poświęcić trochę czasu na staranne przygotowanie przesyłki. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia zawartości i straty pieniędzy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf