Kominki na drewno to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła, najważniejszy parametr zapewniający komfort w domu. Są łatwe w obsłudze, piękne i bezpieczne, ale najczęściej służą do ogrzewania jednego pomieszczenia. Do ogrzania całego domu należy zastosować dodatkowe wyposażenie np. piec z płaszczem wodnym.

Dlaczego piec z płaszczem wodnym to doskonały sposób na ogrzanie domu?

Piec z płaszczem wodnym to stalowa komora z rurkami wymiennika ciepła, przez którą gorąca woda trafia do instalacji grzejnikowej: otwartej lub zamkniętej. Takie piece mogą pełnić rolę głównego lub rezerwowego źródła ciepła oprócz istniejącego kotła. Szybko nagrzewają pomieszczenie, mają dobrą wymianę ciepła, są autonomiczne i zasilane tanim paliwem drzewnym. Zastosowanie takiego sprzętu pozwala znacznie zaoszczędzić na zasobach energii i rachunkach za ogrzewanie. Wreszcie piece z płaszczem wodnym są bardzo ozdobne, dzięki pięknej obudowie i szerokiemu oknu, z którego roztacza się wspaniały widok na tańczące płomienie. Jedyne względne wady polegają na tym, że wkładanie drewna opałowego do pieca będzie musiało być wykonywane ręcznie.

Jak działa piec z płaszczem wodnym?

Każdy system grzewczy z piecem z płaszczem wodnym, zarówno otwartym, jak i zamkniętym, zawiera czujniki temperatury i pompę cyrkulacyjną. Różnica polega na module odpowiedzialnym za pracę awaryjną, związaną ze wzrostem temperatury wody powyżej 95 stopni Celsjusza. W układzie otwartym będzie to zbiornik wyrównawczy, w którym odprowadzana jest gorąca woda, pozostawiając ją w postaci pary, a w układzie zamkniętym będzie to obwód chłodzący, który wyłącza układ grzejników i otwiera dostęp do zimnej wody wodociągowej do wymiennika ciepła.Taka sytuacja może wystąpić, gdy następuje gwałtowny wzrost prądu i odłączenie pompy od zasilania, przestaje krążyć woda w obwodzie wymiany piec układ grzejników i piec się przegrzewa. Gdy temperatura spada, czujnik wyłączający z układu chłodzenia zostaje uruchomiony.

Dlaczego piec z płaszczem wodnym to doskonały sposób na ogrzanie domu?

Piece z płaszczem wodnym - korzyści

Piece z płaszczem wodnym mają inną konstrukcję niż piece z wężownicą, w których krąży gorąca woda. Ale można je również wykorzystać do dostarczania ciepłej wody do grzejników instalacji grzewczej lub do produkcji jej na potrzeby domowe. Korpus pieców z płaszczem wodnym jest podwójny, wypełniony wodą ogrzewaną ciepłem żarowego paleniska. Zazwyczaj piece te stanowią uzupełnienie istniejącego wyposażenia kotłów i są wyposażone w obwód chłodzący / zbiornik wyrównawczy i zawory termostatyczne zapewniające bezpieczną pracę instalacji.

Piec z płaszczem wodnym jest zwykle kontrolowany za pomocą panelu ze wskazaniem głównych parametrów urządzenia, a w przypadku awaryjnym (moc zaniku i przegrzanie pieca), na początku, którego generator i zawór otwierający moduły naczynia zbiorczego lub wężownicę chłodzącą są włączone w obwód. Po przywróceniu zasilania sieciowego praca instalacji powraca do pierwotnego stanu pracy kocioł - palenisko, gdy urządzenie włącza się przy spadku temperatury chłodziwa i odwrotnie, podczas pracy pieca z płaszczem wodnym znajduje się w trybie uśpienia.Taki schemat systemu grzewczego jest uważany za najbardziej efektywny i pozwala użytkownikowi zaoszczędzić do 40% na kosztach ogrzewania.

Piece z płaszczem wodnym mają różną moc i wykończenie, ale doskonałą jakość i wysoką sprawność cieplną, dzięki obecności technologii podwójnego spalania. Konstrukcja tych urządzeń jest bardzo zróżnicowana: zarówno nowoczesna, jak i klasyczna, co ułatwia użytkownikowi wybór najbardziej odpowiedniej opcji.