MUW Kraków: Finał akcji Kredkobranie!
Już po raz trzeci w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej Kredkobranie” zbierane były przybory szkolne i materiały plastyczne dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenie dawnych Kresów: Litwie, Białorusi i Ukrainie. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem ks. abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego, Łukasza Kmity wojewody małopolskiego, Witolda Kozłowskiego marszałka województwa małopolskiego oraz ks. prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ rektora Akademii Ignatianum w Krakowie. Zbiórkę zorganizowała Fundacja Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem Korzenie”.
_ W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity dziękuję organizatorom akcji Kredkobranie” i rektorowi Akademii Ignatianum za to szlachetne przedsięwzięcie. Dzięki zbiórce przeprowadzonej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie i ofiarności naszych pracowników możemy dziś przekazać artykuły piśmiennicze, kredki, bloki rysunkowe, zeszyty… Wierzę, że przekazane dziś przybory szkolne umilą naukę dzieciom mieszkającym na terenie dawnych Kresów _ mówi Monika Kolasa, dyrektor Biura Wojewody, która podczas briefingu podsumowującego akcję reprezentowała wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.
_- W zeszłym roku zebraliśmy ponad 40 tysięcy sztuk darów, o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych, przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur i książek. W tym roku jestem przekonany, że tych darów mamy dużo więcej. Szacuję, że może ich być ponad 60 tysięcy, gdyż wydaje się, że dużo więcej szkół i instytucji dołączyło do akcji. Również szacuję, że może to być liczba powyżej 120. Wszystkie dary i szkoły są teraz liczone i podsumowujemy akcję _ mówi Tomasz Konturek, koordynator i pomysłodawca Kredkobrania”.
- Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. To zasługa wielu ludzi dobrej woli, instytucji publicznych i firm z całej Polski. W tym roku otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie również z sektora prywatnego, dzięki czemu informacja o naszej akcji dotarła do dużo większej ilości odbiorców - dodaje Tomasz Konturek.
W przedsięwzięciu brało udział 20 wolontariuszy. Większość z nich to studenci Akademii Ignatianum w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak informacja o akcji trafiła też do innych kuratorów. Plakaty informujące można było zauważyć na wielu przystankach komunikacji miejskiej, w pociągach oraz autobusach. Uzyskano również wsparcie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej oraz Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Z powodu rozwoju epidemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o wstrzymaniu wyjazdu z darami na Kresy, lecz będą czynione starania, aby dzieci i młodzież zostały obdarowane jak najszybciej zebranymi darami.
Autor: krystian