W jakim celu stosujemy nawozy fosforowe?

1 min czytania
W jakim celu stosujemy nawozy fosforowe?

Wiele gleb w Polsce cierpi na niedobór fosforu. Minerał ten jest niezwykle istotny w cyklu rozwojowym roślin. Aby uzupełnić deficyty, stosujemy starannie dobrane mieszanki nawozów zawierających fosfor. Minerał ten nie wpływa na wielkość plonów, ale odgrywa decydującą rolę w kontekście jakości.

Jakie funkcje pełni fosfor w nawożeniu roślin?

Biorąc pod uwagę, że wiele gleb w Polsce nie posiada dostatecznie wysokiego stężenia tego pierwiastka, nawozy fosforowe pełnią niezwykle istotną rolę w polskim rolnictwie. Minerał ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin. Przede wszystkim, umożliwia zachodzenia procesów energetycznych, uczestniczy w procesie fotosyntez, a także stymuluje wzrost systemu korzeniowego. Jednocześnie, pomaga pozyskiwać inne, niezbędne do rozwoju mikroelementy, że szczególnym wskazaniem na azot.

Jak wybrać odpowiednie nawozy fosforowe?

Nawóz zawsze należy dobierać pod kątem specyfikacji gleby. Rolnicy muszą pamiętać, że rośliny zwykle pochłaniają jedynie do 20-30% fosforu zmagazynowanego w glebie. W zależności od pory roku oraz prognozowanych warunków pogodowych, należy wybrać jeden z trzech dostępnych rodzajów nawozu fosforowego.

Pierwszy z nich to superfostaty, które działają błyskawicznie i pozwalają uzupełnić bieżące deficyty. Z kolei supertomasyny są stosowane w perspektywie długofalowej, ze względu na wydłużony czas rozpuszczania w wodzie. Wyróżniamy także naturalne mączki z fosforem, które zapewniają roślinom stałe dostawy fosforu w szerszej perspektywie czasowej.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf