Z uwagi na ciągły wzrost zachorowań na choroby spowodowane koronawirusem wiele różnego typu organizacji musiało zawiesić swoje działania. Krakowscy harcerze w swoich grupach nie mają przez jakiś czas możliwości wykonywania swoich dawnych celów, ale to nie znaczy, że zaprzestali całkowicie działań. Okazuje się bowiem, że pomagają na swój sposób w walce z epidemią koronawirusa.

Okręg Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej wystosował apel w trakcie epidemii na którego odpowiedziało wielu instruktorów i instruktorek działających w harcerstwie, w tym również całkiem spora grupa pełnoletnich członków tej organizacji. Harcerze działają teraz pod hasłem „PrzeciwDziałaj i Pomagaj” – grupa ta została włączona do ogólnopolskiego Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR. W samej Małopolsce działa w ramach tej grupy 154 instruktorów i instruktorek oraz pełnoletnich harcerzy i harcerek.

Dzięki współpracy tych osób z Urzędem Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie udało się zrealizować wiele ważnych potrzeb mieszkańców w tym trudnym dla nich czasie. Harcerze dostarczają seniorom leki z apteki, wyprowadzają zwierzęta i dostarczają zakupy do domu. Planowane są również zajęcia on-line prowadzone przez harcerzy dla dzieci w wieku od 12 do 19 lat, zainteresowanych taką formą nauki z domu. Należy również wspomnieć o tym, że część osób z grupy harcerskiej pomaga krakowskim szpitalom szyjąc dla nich maseczki oraz zajmując się montażem przyłbic ochronnych. Pomagają również w Banku Żywności. Wyrazili również chęć pomocy dla osób pracujących w szpitalach – doświadczone instruktorki będą opiekować się dziećmi personelu medycznego.

Krakowscy harcerze służą pomocą w trakcie epidemii

Foto: pixabay.com