Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Aktualnie w Małopolsce jest 51 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata. 19 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa - informuje Urząd Miasta w Krakowie.

Krakowski Szpital Uniwersytecki pełni obecnie funkcję szpitala zakaźnego jednoimiennego. To tutaj trafiają pacjenci z zakażeniem. Już dziś placówka boryka się z brakami podstawowych środków ochrony, dlatego rozpoczęto kampanie społeczną #grunwald2020, której celem jest pozyskanie niezbędnego zaopatrzenia w środki ochrony osobistej dla personelu.

Po konsultacji ze Szpitalem Uniwersyteckim prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że Kraków jako miasto kupi 6 tysięcy testów do wykrywania koronawirusa. Wartość zamówienia jest szacowana na 0,5 mln zł. To pomoże personelowi w szybki sposób określić stan pacjenta i personelu. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić na kombinezonach i maskach, które są dziś na wagę złota. 

Dodatkowo Kraków sfinansuje również miejsca noclegowe w hotelu dla personelu szpitala, ponieważ wielu medyków, chcąc chronić swoich najbliższych, obawia się powrotu do domu po dyżurze.

 

źródło: Urząd Miasta Krakowa