Policja Kraków: Dzień bezpiecznego internetu 2020 - podsumowanie działań prowadzonych przez policjantów z komisariatu VII w Krakowie
W lutym br. policjanci Ogniwa ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii z Komisariatu Policji VII w Krakowie w 8 nowohuckich szkołach oraz w Młodzieżowym Domu Kultury im. J. Korczaka przeprowadzili zajęcia dla dzieci. Mundurowi uczestniczyli w 21 prelekcjach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest od 15 lat w kilkudziesięciu krajach na świecie. Łącznie wzięło w nich udział 397 uczniów i 24nauczycieli.
W tym roku akcja była realizowana pod hasłem DZIAŁAJMY RAZEM . W trakcie spotkań propagowano zasady bezpiecznego korzystania z internetu, podkreślając jak ważny jest szacunek w relacjach z innymi uczestnikami sieci. Dzieci zostały uświadomione o zaletach płynących z korzystania z internetu, ale też konsekwencjach jego niewłaściwego użytkowania. Zobrazowano ewentualne zagrożenia z jakimi młodzi ludzie mogą zetknąć się w przestrzeni wirtualnej. W czasie warsztatów omówione zostały formy cyberprzemocy. Przybliżono cechy ofiary i sprawcy przemocy internetowej. Jednocześnie policjanci odpowiadali na pytania uczniów wyjaśniając jak powinna zachować się ofiara oraz świadek tego typu zachowań. Temat spotkania okazał się dla młodych uczestników bardzo ciekawy i wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji.
Prewencja w tym zakresie jest bardzo ważna z uwagi na dostępność i nieograniczone możliwości narzędzia jakim jest sieć internetowa.
Autor: krystian