UM Kraków: Balet Cracovia Danza przedstawia plany na 2020 rok
Cykl spektakli baletowych Cracovia Danza: dla tańca”, udział w licznych przedsięwzięciach miasta, takich jak Krakowskie noce, cykl happeningów poświęconych naturze, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu Czas na taniec!, współpraca z licznymi instytucjami kultury w kraju i zagranicą, a także bogata działalność edukacyjna dla dzieci i seniorów rok 2020 zapowiada się dla Baletu Cracovia Danza ciekawie i różnorodnie.
Fot. materiały prasowe
Balet Dworski Cracovia Danza to instytucja, która na stałe wpisała się w krajobraz krakowskiej kultury. Taniec jest niezwykle barwny, widowiskowy, przyciąga publiczność, a Cracovia Danza działa nie tylko w wyspecjalizowanej formie, ale również szeroko popularyzuje taniec jako dziedzictwo niematerialne. Zależy nam na tym, żeby pielęgnować tę dziedzinę kultury, dlatego jako miasto wspólnie z Baletem Dworskim Cracovia Danza staramy się, żeby na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO znalazł się polonez mówiła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji prasowej poświęconej planom Baletu podkreślając znaczenie tej instytucji dla oferty kulturalnej miasta.
Szczegóły dotyczące planów i repertuaru przybliżyła Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, która zwróciła uwagę na szeroką działalność swojego zespołu: Realizujemy bardzo różne zadania i przedsięwzięcia. Prezentujemy nasz repertuar historyczny, zajmujemy się rekonstrukcją, co jest unikatowe w polskim pejzażu tanecznym, ale tez podejmujemy aktualne tematy, które nas poruszają, takie jak natura czy nasze otoczenie. Jesteśmy obecni w przestrzeni miasta - uczestniczymy w wydarzeniach, które miasto kreuje, takich jak na przykład Krakowskie Noce. Pracujemy też nad upowszechnianiem tańca i ważnych osobowości z tej dziedziny.
Początek roku był dla zespołu niezwykle intensywny. W styczniu Balet wziął już udział w jubileuszowym 10. Spirit of Dance Festival w New Delhi w Indiach, a na przełomie stycznia i lutego w Paryżu pięciokrotnie pokazał spektakl Metamorfozy. Kot w butach”.
Niezależnie od występów zagranicznych sezon w Krakowie zespół rozpoczyna premierą, we wtorek, 5 lutego we współpracy z Trupą KOMEDIANTY pokaże widowisko Karnawał Arlekinów”. Tym niezwykłym spektaklem, odbywającym się w ramach XI Dni Komedii dell’Arte, Balet zainauguruje kolejny rok w Krakowskim Teatrze Variété. Warto przypomnieć, że od blisko czterech lat zespół regularnie wystawia na tej scenie swoje najpiękniejsze spektakle spięte w cykl Cracovia Danza: dla tańca”. W ten sposób Cracovia Danza, jako jedyny profesjonalny zespół baletowy specjalizujący się w tańcu dawnym, tworzy niezwykłą ofertę taneczną dla mieszkańców miasta.
Do wakacji, w kolejnych odsłonach Cracovia Danza: dla tańca”, zespół wystąpi na scenie Variété jeszcze cztery razy, prezentując także spektakle związane z Krakowem. We wtorek, 24 marca pokaże spektakl La Fortuna. Dama z łasiczką”, opowiadający o sportretowanej przez Leonarda renesansowej piękności, zaś w środę, 29 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Tańca wystawi przedstawienie Metamorfozy. Kot w butach”. Będzie to balet z muzyką na żywo oraz z gościnnym udziałem francuskich mistrzów tańca barokowego, takich jak: Irène Feste i Pierre-François Dollé. W niespełna tydzień później, we wtorek, 5 maja pokazany zostanie spektakl Od poloneza do mazura”, przenoszący widzów w XIX wiek i ukazujący piękno polskich tańców salonowych i scenicznych, także tych o rodowodzie krakowskim. Natomiast we wtorek, 9 czerwca wystawiony zostanie wielki hit zespołu nawiązujący do znanej legendy Pan Twardowski. Ale bajka!”.
W 2020 roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle. Spotkania z serii CZAS NA TANIEC!, odbywające się w SPATiF-ie, otworzy w poniedziałek, 27 kwietnia wieczór z Zofią Rudnicką, znaną tancerką i choreografem, autorką książki o Gerardzie Wilku, jednym z najsłynniejszych polskich tancerzy. Wieczór będzie wpisywał się w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca.
Już od czterech lat Balet Cracovia Danza występuje w ramach cyklu happeningów Cracovia Danza: balet w mieście”, prezentując w przestrzeni miejskiej pokazów dotyczące różnych tematów. Tegoroczna, piąta edycja happeningów otrzymała podtytuł NATURA. Zespół zaproponuje widzom podróż przez ogrody Krakowa. Na trasie tej nie zabraknie Ogrodu Profesorskiego, Ogrodu Botanicznego UJ najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce czy ogrodów krakowskich Plant, z których każdy jest innym założeniem architektury przyrody. Cykl zostanie zainaugurowany w piątek, 24 kwietnia pod Wawelem, u stóp renesansowego ogrodu królowej Bony.
Tegorocznymi happeningami Balet Cracovia Danza nie tylko przypomni, że natura od lat stanowiła inspirację dla kolejnych pokoleń kompozytorów i choreografów, ale przede wszystkim zwróci uwagę na naturę, jako nasze najcenniejsze dobro.
Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza wpisuje się swoimi występami w liczne akcje organizowane przez miasto oraz instytucje kultury Krakowa. W tym roku zespół weźmie udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich jak Pochód Lajkonika. Nowością są prowadzone już od 12 lutego warsztaty taneczne dla seniorów Taneczny Salon w Willi Decjusza”, odbywające się w ramach współpracy Willi Decjusza z Centrum Aktywizacji Seniorów.
Jak zwykle w lipcu odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza”. Tegoroczna 21. edycja otrzymała podtytuł Żywioły. Na tydzień (19-26 lipca) do Krakowa zjadą mistrzowie tańca z Europy i Azji, a finał festiwalu rozegra się w zabytkowych przestrzeniach Krakowa. Specjalnie na festiwal zaplanowana została m.in. premiera spektaklu koncertu Les Elements (Żywioły) do muzyki Jean-Féry Rebela z XVIII wieku, w choreografii Romany Agnel w wykonaniu mistrza klawesynu Kennetha Weissa oraz tancerzy Baletu Cracovia Danza. Odbędzie się też międzynarodowa gala baletowa, podczas której pokazane zostaną fragmenty baletów o tematyce żywiołów oraz choreografie oparte na tanecznych przedstawieniach ziemi, powietrza, wody i ognia. Jak zwykle dzięki festiwalowi Balet Cracovia Danza roztańczy cały Kraków!
Jesienią Cracovia Danza będzie kontynuować swoje cykle, a także wystawi rekonstrukcję zapomnianego baletu Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone” Antoniego Harta. Premiera spektaklu przygotowanego przez Leszka Rembowskiego, choreografa współpracującego z Baletem Cracovia Danza, odbędzie się w październiku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z muzyką na żywo wykonaną przez zespół grający na dawnych instrumentach The Violin Consort.
W tym roku Balet Cracovia Danza weźmie udział w licznych zagranicznych wyjazdach. Najbliższa podróż to wyjazd do Wiednia, gdzie w sobotę, 22 lutego zespół wystąpi w ramach 18. Polskiego Balu Wiosny, jednego z najważniejszych wydarzeń polonijnych. W pięknej sali dziewiętnastowiecznego pałacu Ferstel Balet zaprezentuje polski program, zwracając uwagę na różne oblicza poloneza. W kilka dni później reprezentacja Baletu Cracovia Danza wyruszy do Rosji, gdzie w Irkucku poprowadzi kilkudniowe warsztaty tańców polskich zakończone występem.
Rok 2020 to kolejny bardzo intensywny czas dla Baletu Cracovia Danza. W ubiegłym roku zespół wziął udział w blisko pięciuset wydarzeniach, takich jak między innymi festiwale, happeningi, cykle czy inicjatywy edukacyjne. Balet przygotował też cztery premiery oraz prezentował swoje spektakle w różnych miastach Polski i świata.
Warto przypomnieć, że zgodnie z wieloletnimi założeniami, Balet Cracovia Danza zajmuje się promocją niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest taniec. Spektakle zespołu zawierają rekonstrukcje dawnych tańców z historycznych traktatów. Zespół zajmuje się także promocją tańców polskich, w tym przede wszystkim poloneza, co zostało spięte wspólnym tytułem # polonezcracoviadanza.
Autor: krystian