Policjanci Wydziału Przestępczości Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie zatrzymali 31-latkę, podejrzaną o to, że w grudniu 2019 roku dopuściła się oszustw tzw. metodą „na wnuczka”. W wyniku przestępczej działalności kobiety pięć osób straciło ponad 200 tys. złotych. 31-latka odpowie także za posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających.

Na początku grudnia ubr. kilku krakowskich seniorów odebrało telefon, w którym rozmówca przekazał im nieprawdziwe informacje o tym, że ich oszczędności są zagrożone i dlatego należy je wypłacić oraz przekazać policjantom. Oczywiście informacje te zostały wymyślone przez przestępców, którzy oszukują starsze osoby tzw. metodą „na wnuczka”. W opowieści te uwierzyło pięć osób, cztery kobiety i jeden mężczyzna. Starsze osoby zwiedzione przez przestępców przygotowały gotówkę, a następnie przekazały ją 31-latce, która przyjechała w ustalone miejsca po jej odbiór. Oszustka przejęła od seniorów pieniądze w kwotach od 20 do 70 tys. złotych. Łącznie pięcioro pokrzywdzonych straciło oszczędności na łączną kwotę ponad 200 tys. złotych. Kiedy zorientowali się, że padli ofiarami naciągaczy zgłosili sprawę Policji.

Funkcjonariusze Wydziału Przestępczości Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie przystąpili do działania, ustalili jej tożsamość oraz miejsce zamieszkania. 18 grudnia ubr. kobieta została zatrzymana w jednym z miast na terenie woj. dolnośląskiego. W mieszkaniu 31-latki policjanci znaleźli znaczne ilości substancji psychotropowej oraz środki odurzające. Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu prawie 7 gramów metamfetaminy, blisko 7 gramów marihuany oraz ponad 67 gramów tabletek extasy. Według posiadanych przez śledczych informacji zabezpieczone narkotyki miały zostać wprowadzone do obiegu. Wszystko wskazuje na to, że 31-latka nie działała sama, ale wspólnie i w porozumieniu z innymi, jeszcze nieustalonymi osobami. Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem personaliów pozostałych przestępców.

Kobieta decyzją sądu została tymczasowo aresztowana. Odpowie za oszustwo oraz za posiadanie znacznej ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych, jak również za przygotowanie do wprowadzenia ich do obrotu. 31-latce grozi do 12 lat więzienia.

Co każdy Senior powinien wiedzieć:

Oszuści działający metodą „na wnuczka” kontaktują się z seniorami za pośrednictwem telefonów, ponieważ bazują na tym, że w rozmowie telefonicznej nie widać twarzy, zatem przestępcy mogą podać się za każdego. Dlatego też najczęściej przedstawiają się jako osoby spokrewnione z seniorami (dzieci, wnuki) albo za osoby wzbudzające zaufanie np. za urzędników lub policjantów. Celem przestępców jest wprowadzenie osób w podeszłym wieku w błąd, oszukanie ich oraz przejęcie należących do nich oszczędności.

Dlatego Seniorze, na początku każdej rozmowy telefonicznej:

  1. Dokładnie weryfikuj z kim rozmawiasz przez telefon.
  2. Bądź szczególnie wyczulony na rozmowy telefoniczne dotyczące pieniędzy. Oszuści mogą podawać się za krewnych i prosić Cię o pożyczkę, mogą również podszywać się pod policjantów i informować, że Twoje oszczędności są zagrożone. Uważaj! To może być wymyślona przez przestępców legenda.
  3. Nie ulegaj presji czasu! Tworzenie atmosfery pospiechu, zagrożenia to celowe działanie oszustów, wszystko co słyszysz w telefonie sprawdź na żywo.

Kiedy odbierzesz telefon z informacją o tym, że Twój krewny uległ wypadkowi lub wpadł w problemy finansowe i natychmiast potrzebuje pożyczki. Jeżeli zadzwoni do Ciebie osoba podająca się za policjanta lub policjanta CBŚP i powie, ze Twoje oszczędności są zagrożone, wtedy:

• Natychmiast idź do sąsiada, krewnego lub innej zaufanej osoby i opowiedz wszystko co usłyszałeś w trakcie rozmowy telefonicznej. Niech Twój sąsiad lub krewny niezwłocznie zgłosi sprawę Policji, dzwoniąc na numer 112.

• Najszybciej jak się da, udaj się do najbliższego posterunku lub komisariatu Policji i przekaż policjantom wszystkie szczegóły rozmowy telefonicznej.

POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ OSOBIŚCIE I NIE WPUSZCZAJ ICH DO MIESZKANIA !!!