Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy na zakup mieszkania

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Musimy więc pamiętać, aby była ona dokładnie przemyślania i nie powinniśmy podejmować jej pochopnie. Oprócz dokładnego zaplanowania lokalizacji oraz wyboru mieszkania, zazwyczaj dotyczy nas jeszcze jedna kwestia, jaką jest zgromadzenie odpowiednich środków na zakup nieruchomości. Niestety większość z nas nie jest w stanie w krótkim czasie odłożyć wystarczającej ilości pieniędzy.

W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się nad wzięciem kredytu i stawiamy sobie postawowe pytanie. Jaki kredyt będzie lepszy na zakup mieszkania? Co lepiej wybrać — kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt hipoteczny a gotówkowy — jakie są podobieństwa?

Chcąc zakupić mieszkanie, pierwszym sposobem na pozyskanie pieniędzy, który przychodzi nam na myśl, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak często wiąże się to z dylematem, jaki rodzaj kredytu będzie najodpowiedniejszy? Warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy i hipoteczny posiadają wiele podobieństw, przede wszystkim jeśli weźmiemy pod uwagę warunki ich pozyskania. Są to przede wszystkim podstawowe zasady, takie jak pełnoletność, polskie obywatelstwo, ważny dowód osobisty, mieszkanie na terenie kraju, konto w polskim banku i ważny numer telefonu. Dodatkowo dochodzą tu również kwestie, których celem jest sprawdzenie przez bank naszej wiarygodności.

Niezwykle ważną sprawą, do której instytucje bankowe podchodzą bardzo poważnie, jest sprawdzenie rejestru KRD. Osoby, które pozostają dłużnikami, zupełnie tracą szansę na otrzymanie jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki bankowej. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku złej historii kredytowej w BIK. Jeśli bank znajdzie tam niekorzystne informacje, możemy stracić możliwość otrzymania korzystniejszych warunków, a nawet udzielenia kredytu. Historia w BIK powinna zawierać terminowe spłaty rat naszych zobowiązań.

Zdolność kredytowa to kolejny czynnik, który determinuje nasze szanse na udzielenie kredytu. Aby sprawdzić, jakie wartości przyjmuje realna kwota, którą zechce nam pożyczyć bank, warto skorzystać z udogodnień. Jednym z nich jest kalkulator zdolności kredytowej, w którym w dosłownie kilka minut możemy uzyskać niezbędne informacje. Wpisując podstawowe dane oraz szczegóły o naszych zarobkach i wydatkach, otrzymujemy gotowe zestawienie ofert bankowych wraz z kwotą, którą możemy zaciągnąć w ramach kredytu.

Jakie są różnice między kredytem hipotecznym a gotówkowym?

Pomimo wcześniej wymienionych cech, które łączą te dwa produkty bankowe, oba kredyty znacznie różnią się od siebie pod względem struktury. Przede wszystkim kredyt gotówkowy zazwyczaj możemy zaciągnąć w kwocie, która niekoniecznie pozwoli nam na pokrycie wszelkich kosztów związanych z zakupem mieszkania. Przeglądając oferty polskich banków, zazwyczaj tego typu kredyt możliwy jest maksymalnie do kwoty 100 tys. zł., jednak zdarza się, że instytucje bankowe podnoszą ten próg. Kredyt hipoteczny bowiem możemy zaciągać na naprawdę duże sumy, oczywiście pod warunkiem, że mamy odpowiednią zdolność kredytową.

Jedną z cech, która zdecydowanie różni kredyt hipoteczny od gotówkowego, jest okres spłaty. Biorąc kredyt gotówkowy na mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli spłacić go szybciej niż w przypadku kredytu pod hipotekę. Kredyt hipoteczny z kolei możemy zaciągnąć na 25, 30, 35 lat itd.

Kredyt na mieszkanie — hipoteczny czy gotówkowy?

Jeśli zastanawiamy się, który kredyt wybrać, aby oferta była korzystna, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, jak wspomniano wyżej, warto być świadomym swojej zdolności finansowej. Dodatkowo w przypadku kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę konieczność posiadania wkładu własnego, z czym nie mamy do czynienia biorąc kredyt gotówkowy. Obecnie wkład własny musimy wynosić minimum 10% wartości kredytu, więc pożyczając przykładowo 400 tys. zł., musimy mieć odłożone min. 40 tys. zł., które przeznaczymy na wkład.

Uwaga!

Na wkład własny możemy przeznaczyć nie tylko zaoszczędzoną gotówkę, ale także zaliczkę wpłaconą do firmy deweloperskiej na poczet rezerwacji nieruchomości, mieszkanie lub część lokalu mieszkalnego, działki rekreacyjne i budowlane. Warto jednak wiedzieć, że środki, które będą oddane jako wkład, nie mogą pochodzić z innych pożyczek czy kredytów bankowych.

Odpowiadając na pytanie, który kredyt wybrać, aby móc sfinansować wydatki związane z zakupem nieruchomości, musimy zastanowić się przede wszystkim:

  • Jaka jest nasza zdolność finansowa;
  • Na jaki okres czasu chcielibyśmy zaciągnąć kredyt;
  • Czy mamy odłożony wkład własny;
  • Jaką kwotę chcemy zaciągnąć.

Jeśli posiadamy odłożone środki, które moglibyśmy przeznaczyć na wkład własny, warto zastanowić się nad wzięciem kredytu hipotecznego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt skierowany na zakup lub budowę nieruchomości, dlatego wybierając takie zobowiązanie, możemy otrzymać korzystniejsze warunki niż gdy bierzemy kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy

Kredyt hipoteczny

Cel kredytu: zakup lub budowa nieruchomości

Cel kredytu: dowolony

Okres spłaty: nawet 35 lat

Okres spłaty: zazwyczaj max. 10 lat

Koszt kredytu: niższy niż przy kredytach gotówkowych

Koszt kredytu: wyższy niż przy kredytach hipotecznych

Zabezpieczenia: hipoteka i dodatkowe polisy

Zabezpieczenia: brak lub ubezpieczenie przy wyższych kwotach

Wkład własny: wymagany

Wkład własny: niewymagany

Procedury: decyzja kredytowa do 21 dni, wymagane dodatkowe dokumenty

Procedury: szybsza decyzja kredytowa, wyłącznie podstawowe zaświadczenia

Kwota: nawet do kilkuset tysięcy złotych

Kwota: najczęściej maksymalnie do 100 tysięcy złotych