Instalacja fotowoltaiczna wymaga wysokiej jakości komponentów. Dlatego musimy zadbać o to, by każdy element systemu działał na maksimum swoich możliwości.

Panele słoneczne tylko ze sprawdzonego sklepu

Ogniwa fotowoltaiczne to znak rozpoznawczy tego typu instalacji. Charakterystyczne panele można zobaczyć na dachach wielu domów, ale także na działkach czy rozległych terenach należących do przedsiębiorstw. Wykorzystywanie energii słonecznej staje się bowiem coraz bardziej popularne. Dlatego kupując komponenty do systemu fotowoltaicznego należy pamiętać o wybieraniu produktów od sprawdzonych sklepów. Panele słoneczne to zdecydowanie najdroższy element całej instalacji. Stąd właśnie może pojawić się chęć zaoszczędzenia pieniędzy i kupna sprzętu z niesprawdzonego źródła. Bardzo dużym ryzykiem jest obarczony zakup używanych ogniw. Trafiają one do nas najczęściej z Europy Zachodniej. Taki produkt trudno ocenić zarówno pod względem poziomu eksploatacji jak i mocy czy sprawności. Na pewno nie będą pracować tak efektywnie jak nowe panele ze sklepu. Wybierając moduły wysokiej klasy zapewniamy sobie sprawne działanie systemu nawet przez trzydzieści lat. Najlepsze dostępne rozwiązania na rynku to panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Pierwsze z nich są wykonane z jednego rodzaju kryształu, dzięki czemu są bardzo sprawne i wytrzymałe. Drugie zaś wytworzono z krzemu, są tańsze, ale jakością nie ustępują mocno monokrystalicznym.

Konstrukcje fotowoltaiczne zapewnią wysoką sprawność fotowoltaiki

Pozostałe komponenty też są ważne

Oprócz paneli słonecznych do skompletowania całego systemu będziemy potrzebowali także falownika, przewodów solarnych, przewodów instalacyjnych, przewodów uziemiających, konektorów szeregowych, ogranicznika przepięć, podstaw bezpiecznikowych oraz wkładek bezpiecznikowych. Bez tych elementów nawet najwyższej klasy moduły fotowaltaiczne nie będą spełniały swojej roli. Części te gwarantują nie tylko wysoką sprawność instalacji, ale również bezpieczne jej użytkowanie. Instalacja jest poddawana bowiem wielu obciążeniom. Dlatego chociażby wszystkie kable powinny posiadać podwójną izolację, która uchroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi, czy promieniowaniem UV. Odporność na wysokie i niskie temperatury to podstawowy wyznacznik jakości tych elementów.

Konstrukcje fotowoltaiczne – bezpieczny montaż na dachu i w ogrodzie

Bezpieczny montaż paneli, który umożliwi ich właściwą pracę, jest możliwy dzięki specjalnemu szkieletowi. Konstrukcje fotowoltaiczne pozwalają na instalację systemu zarówno na dachu, jak i ziemi. Takie szkielety znajdziesz tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/27/konstrukcje-montazowe.html. W pierwszym przypadku rozróżniamy konstrukcje do dachu skośnego i płaskiego. Pierwsza z nich wykorzystuje naturalny kąt dachu. Druga konstrukcja, z racji zerowego kąta, umożliwia jego dopasowanie tak, by system pracował w pełni możliwości. Konstrukcja do montażu na ziemi natomiast jest zbliżona do tej na dachu płaskim.