Powoli dobiega końca uroczyste świętowanie jubileuszowego roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncerty, spektakle, programy edukacyjne i wspólne śpiewanie – tak w Krakowie świętowaliśmy rok Stanisława Moniuszki, kompozytora „Halki” i „Strasznego dworu”, dyrygenta i organisty.

Koncerty w roku Stanisława Moniuszki
Fot. materiały prasowe

Wielkie świętowanie rozpoczęło się 5 maja na ul. Moniuszki. Jubileuszowy Rok zainaugurowało Krakowskie Forum Kultury hejnałem, grami i zabawami dla dzieci, czytaniem bajki „o Stasiu, co wielkim Stanisławem został” oraz wspólnym śpiewaniem pieśni Moniuszki. W obchody włączyło się wiele krakowskich instytucji kultury, m.in. Capella Cracoviens, Balet Dworski Cracovia Danza oraz organizacje pozarządowe, które zrealizowały projekty wyłonione w wyniku otwartego konkursu ofert „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne” poświęcone Stanisławowi Moniuszce i jego dorobkowi.

Wielkie świętowanie zakończymy, w niedzielę, 27 października, o godz. 18.00 w Hali Sportowej TS Wisła (ul. Reymonta 22), gdzie zobaczymy polskie tańce narodowe. W roku moniuszkowskim chcemy po raz pierwszy w historii naszego miasta zjednoczyć wszystkie zespoły folklorystyczne działające na terenie Krakowa i wspólnie, przed publicznością zatańczyć w rytm muzyki wielkiego polskiego kompozytora. Na scenie wystąpią: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIAK, Zespół Pieśni i Tańca AGH KRAKUS, Zespół Pieśni i Tańca  Małe Słowianki, Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Zespół Pieśni i Tańca PORĘBIANIE i Zespół Pieśni i Tańca UJ SŁOWIANKI. W programie przewidziano również występ jednego z czołowych polskich zespołów folklorystycznych – Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. S. Hadyny, który bogactwem swoich strojów i porywającą choreografią w taneczny sposób zaprezentuje dorobek Jubilata.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w punkcie InfoKraków – Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych od 21 października. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Natomiast we wtorek, 29 października, o godz. 13.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi muzyka. W koncercie MONIUSZKO wystąpi 400 chórzystów, którzy wykonają utwory chóralne Stanisława Moniuszki wraz z towarzyszeniem orkiestry. W programie: Stanisław Moniuszko – pieśni & arie. Wykonawcy: Chór Angel Voice, Chór CANTUS – CKiS w Miechowie, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór Dziecięcy RABKI-ZDROJU, Chór FERMATA, Chór LOVE MUSIC, Chór Kameralny Vivace OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, Chór KANTATA, Chór KRÓLEWSKIE SŁOWIKI, Chór RAGGI DI SOLE z ZSP w Rzuchowej.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w punkcie InfoKraków – Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych od dnia 22 października. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Współorganizatorami projektu wraz z Miastem Kraków są: Stowarzyszenie Art & Sound, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Stowarzyszenie Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare.

Rok Moniuszki podsumowanie zaslepka