Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w debacie „Unia lubelska – blaski i cienie. W 450. rocznicę zawarcia unii”, która odbędzie w sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory we wtorek, 15 października, o godz. 18:00.

„Unia lubelska – blaski i cienie” – zaproszenie na debatę
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

W bieżącym roku przypada 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej. Ten związek Polski i Litwy był jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia, nie tylko dla połączonych nią krajów, ale także dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie tej rangi co unia lubelska, wraz z przemianami w regionie o charakterze politycznym, społecznym i narodowościowym, wywołało zmienne i odmienne oceny. Inaczej skutki unii postrzegają Polacy, inaczej Litwini, Białorusini i Ukraińcy.

Za najgorszy skutek unii uznano polonizację Litwy, od którego rozpoczął się groźny proces utraty tożsamości przez naród litewski. Obecnie unia lubelska stanowi w Polsce przedmiot chwały i zaszczytu, na Litwie traktuje się ją raczej jako „uświadomioną konieczność” w obliczu agresji Moskwy.

Podczas debaty uczeni będą szukać odpowiedzi na pytanie m.in. o przyczyny i proces zawarcia unii, ale także o bilans pozytywnych i negatywnych jej skutków dla Polski i Litwy. Rozmawiać będą prof. dr hab. Urszula Augustyniak z Uniwersytetu Warszawskiego i Virgilijus Poviliūnas z Muzeum Zamku w Trokach. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.