UM Kraków: Nowe Huty powojennego świata Magnitogorsk

2 min czytania

Historia rosyjskiego miasta przemysłowego Magnitogorsk będzie tematem wykładu w Muzeum Nowej Huty, który wygłosi dr Michał Wiśniewski. Spotkanie odbędzie się już w środę, 2 października, o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Rozpoczęta u progu lat 30. ubiegłego wieku rozbudowa Magnitogorska często uznawana jest za punkt odniesienia dla wielu podobnych inwestycji, które realizowane były w ZSRR oraz w krajach bloku wschodniego już po drugiej wojnie światowej. Ten modelowy ośrodek produkcji stali był pierwszym tak szczegółowo opracowanym i zrealizowanym projektem odwołującym się do zasad rodzącego się w latach 30. nurtu realizmu socjalistycznego.

Jego początki wyglądały jednak inaczej, przybyły w tym okresie do ZSRR niemiecki modernista Ernst May, pragnął w tym nowym ośrodku zaproponować radykalne, awangardowe rozwiązania, które w mniejszej skali miał już okazję ćwiczyć we Frankfurcie nad Menem. Magnitogorsk w jego wizji miał się stać modelowym miastem modernizmu.

Zmiany polityczne, które zaszły w ZSRR na początku dekady i związane były ze wzmożeniem propagandowym, dla którego socrealizm był kluczowym narzędziem, odcisnęły ślad w przestrzeni miasta. Ostatecznie, zamiast opowiadać o narodzinach nowoczesnego miasta i jego nowoczesnych mieszkańców, projekt Magnitogorska wyrażał zasadny nowej linii radzieckiej propagandy.

Nowy człowiek miał zamieszkać w przestrzeni, którą miał rozumieć i którą mógł zaakceptować jako własną. Monumentalizm założenia urbanistycznego, kwartałowy układ komponowania osiedli, bogata dekoracja to tylko kilka spośród elementów, które dominują w odbiorze tego wyjątkowego założenia.

Jak wyglądała jego historia, co pozostało po pierwotnym modernistycznym projekcie, jak wyglądały losy miasta po 1956 roku? To tylko kilka pytań, które zostaną postawione podczas wykładu.

Autor: krystian