Awarie instalacji elektrycznej są uciążliwe, ale przede wszystkim stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Nie wolno ich zatem nigdy bagatelizować. Lepiej też nie próbować samodzielnych napraw, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Co więcej, nawet niektóre sytuacje nieawaryjne wymagają interwencji fachowca. Sprawdźmy więc, kiedy pomoc elektryka jest konieczna.

Wezwanie pogotowia elektrycznego czy energetycznego?

Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać – nie każda awaria związana z energią elektryczną oznacza konieczność wezwania elektryka. W przypadku problemów z zewnętrzną linią zasilającą albo osprzętem zewnętrznymi należy zwrócić się o pomoc do pogotowia energetycznego, czyli pod numer 911. Tak się dzieje, kiedy np. zanika prąd w kilku mieszkaniach jednocześnie bądź zostaje zerwana plomba na skrzynce odbiorczej.

Z kolei pogotowie elektryczne zajmuje się awariami i wszelkimi innymi kwestiami związanymi z wewnętrzną instalacją elektryczną, zlokalizowaną w mieszkaniu lub domu.

Elektryk czy samodzielna praca?

Wszystko tak naprawdę zależy do tego, co się dzieje. Oczywiście nikt nie będzie wzywał elektryka do wymiany przepalonej żarówki (ewentualnie poprosi sąsiada o pomoc). Jednak to dość łatwa czynność i w zasadzie każdy powinien sobie z tym zadaniem poradzić, oczywiście zachowując ostrożność. Trochę bardziej skomplikowana sprawa jest z uszkodzonym gniazdem czy przełącznikiem. W takim przypadku koniecznością się okazuje odpowiedni zasób wiedzy i nieco doświadczenia. Elektrykę trudno uznać za dobre pole do eksperymentów. Dla własnego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa innych domowników, a nawet mieszkania lepiej poprosić o pomoc doświadczonego elektryka. W końcu z prądem żartów nie ma, a wszelkie błędy mogą skończyć się porażeniem, zwarciem albo nawet pożarem.

Kiedy wezwać elektryka? Często występujące usterki

Problemy z prawidłowym działaniem instalacji elektrycznej nie dotyczą wyłącznie starego systemu. Nawet te nowe mogą sprawić kłopot, szczególnie gdy są wykonane niedbale albo mają błędy projektowe. Dlatego tak ważne, aby być przygotowanym na przykre niespodzianki i nie szukać dopiero wtedy numeru telefonu do solidnego elektryka. Szkoda nerwów i czasu. Profesjonalny elektryk z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie to gwarancja wysokiej jakości obsługi. W każdym mieście na pewno taki się znajdzie. W Krakowie takim elektrykiem jest Andrzej Bochenek.

Spójrzmy zatem, co powinno nas skłonić do zwrócenia się o pomoc elektryka.

  • Wybijanie korków

Ten problem znają przede wszystkim mieszkańcy starych mieszkań, domów i kamienic. Pojawiające się ciągle nowe urządzenia elektryczne sprawiają, że instalacja nie wytrzymuje obciążenia. Warto pamiętać, że w którymś momencie może dojść do tego, że instalacja w ogóle przestanie działać.

  • Ciepłe w dotyku gniazda lub przełączniki

To świadczy o naprawdę kiepskiej kondycji całego systemu i stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich domowników. Kiedy osprzęt jest ciepły, trzeba działać natychmiast. Im szybciej elektryk przyjrzy się problemowi, tym lepiej.

  • Pojawienie się obrysu przewodów na ścianie bądź suficie

Przewody stają się widoczne z powodu wyjątkowo wysokiej temperatury, jaką osiągają. Pod jej wpływem farba albo tapeta się nagrzewa, a następnie odbarwia. Kwestia wątpliwej estetyki to jedno. Jednak kluczowe jest oczywiście bezpieczeństwo. Stale utrzymująca się wysoka temperatura skutkuje przepalaniem się przewodów. Efekt? Uszkodzenie urządzeń elektrycznych, a w skrajnych przypadkach również pożar.

  • Migotanie świateł

Każde urządzenie elektryczne powinno mieć osobny obwód. Jeżeli jest inaczej, to podłączenie nowego sprzętu powoduje spadek napięcia z powodu przeciążenia sieci. W takiej sytuacji pojawia się także specyficzne przygasanie świateł. Łatwo ten problem zignorować, ale to błąd. Należy się liczyć z tym, że w którymś momencie przeciążona sieć po prostu odmówi posłuszeństwa. Dlatego lepiej nie dopuścić do tego i wcześniej wezwać elektryka.

Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z telefonem do elektryka, jeżeli przestanie działać jeden z obwodów instalacji, czujemy swąd spalenizny (a źródłem tego nie jest spalony garnek) albo widzimy dym (i nie jest on spowodowany palącą się świeczką, zapalonym papierosem lub kadzidełkiem).

Kiedy wezwać elektryka? Nie tylko do awarii!

Interwencji elektryka potrzebujemy nie tylko w razie pojawienia się jakiejś usterki. Zakres prac podejmowanych przez elektryków obejmuje także sporządzanie projektu instalacji elektrycznej, wykonywanie odbiorów i pomiarów elektrycznych, modernizację instalacji i jej przegląd, a nawet przyłączanie niektórych urządzeń elektrycznych.

Projektowanie instalacji elektrycznej

Wykonanie instalacji elektrycznej, ale również jej wymiana czy modernizacja wymaga sporządzenia dokładnego projektu. Powierzenie tego zadania doświadczonemu elektrykowi zapewnia bezpieczne i komfortowe korzystanie z urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz z oświetlenia. Precyzyjnie wykonany schemat instalacji uwzględnia dobrze przemyślane rozplanowanie wszystkich punktów oświetleniowych, gniazd i przełączników. Chodzi o to, aby ich ilość została idealnie dopasowana do potrzeb domowników. Projekt zawiera ponadto umiejscowienie przewodów elektrycznych, a nawet metodę ich montażu.

Odbiór oraz pomiar instalacji elektrycznej

Nie ma możliwości użytkowania instalacji elektrycznej bez wcześniejszych badań odbiorczych oraz sporządzenia protokołu odbioru. Tym zadaniem może się zająć wyłącznie doświadczony elektryk, posiadający odpowiednie uprawnienia. To przede wszystkim kwestia sprawdzenia stanu i sposobu zamocowania części widocznych przewodów. W zakresie działań odbiorczych przeprowadza się również stosowne pomiary, a zwłaszcza pomiar pętli zwarcia i rezystancji izolacji oraz test wyłączników różnicowoprądowych. Koniecznością jest ponadto skontrolowanie gotowości ruchowej wszystkich urządzeń zabezpieczających, stanu chroniących przewody specjalnych osłon czy stanu ochrony przeciwporażeniowej. Weryfikuje się także, w jkaim stopniu wykonane prace są zgodne z dokumentacją techniczną przedstawioną w projekcie. Elektryk przeprowadzający odbiór powinien też sprawdzić stan osprzętu i odbiorników zasilanych energią elektryczną.

Awarie instalacji elektrycznej. Kiedy wezwać elektryka?

Przegląd instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne wymagają przeglądu – to świetne działanie prewencyjne. Oczywiście te starsze bardziej systematycznego. Wtedy nawet w roku powinno się dokonać takiego przeglądu. Tylko w ten sposób można zapobiec poważnym awariom. Jednocześnie na bieżąco modernizuje się elementy instalacji tego potrzebujące. Warto sobie uzmysłowić, że wydatki związane z dużymi awariami są zawsze większe w porównaniu z kosztami przeglądu i niewielkich usterek. Często trzeba wymienić nie tylko poszczególne elementy systemu, ale nawet zniszczone z powodu awarii urządzenia elektryczne.

Przegląd instalacji elektrycznej jest wręcz niezbędny w przypadku zakupu mieszkania bądź domu z rynku wtórnego. Czasami okazuje się, że zachodzi konieczność przeprowadzenia modernizacji systemu np. dodanie obwodów, aby ich wystarczyło dla każdego urządzenia elektrycznego albo wymiana rozdzielnicy z topikowymi bezpiecznikami. Bywa, że w starej instalacji należy też wymienić stare, aluminiowe przewody oraz nie do końca sprawne włączniki i uszkodzone gniazda. Jedynie wtedy można sobie zapewnić w pełni bezpieczne, bezawaryjne i komfortowe użytkowanie.

Montaż niektórych urządzeń elektrycznych

Nie chodzi tutaj oczywiście o podłączenie telewizora czy komputera. Jednak w przypadku kuchenki elektrycznej albo pieca akumulacyjnego wizyta doświadczonego elektryka z uprawnieniami może się okazać konieczna. Wynika to z faktu, że niektórzy producenci nakładają obowiązek powierzenia montażu urządzenia odpowiedniemu elektrykowi, jeżeli nie chce się utracić gwarancji na dany sprzęt elektryczny. Elektryk jest również niezbędny podczas zakładania ogrzewania elektrycznego, a nawet w związku ze zmianą planu taryfowego. W takich sytuacjach zazwyczaj trzeba rozbudowy instalacji elektrycznej.

 

Artykuł powstał we współpracy z Andrzejem Bochenkiem z firmy Ampervolt z Krakowa