Każdy kolejny rok akademicki to dla wielu studentów czas mniejszych i większych zmian. Przed rozpoczęciem nowego semestru, trzeba jednak znaleźć sobie lokum, które stanie się domem przynajmniej na kilka lub kilkanaście miesięcy intensywnej nauki. W takiej sytuacji żacy mają zazwyczaj do wyboru dwie opcje: miejsce w akademiku lub wynajem stancji. Dzisiaj wskazujemy kilka powodów, dla których warto wybrać to pierwsze!

Prawdziwie studencka atmosfera

Nigdzie nie da się poczuć intensywniej studenckiej atmosfery niż w przestrzeni, w której naraz znajduje się sporo... studentów! Chociaż tutaj bardziej pasującym miejscem mogłyby wydawać się mury uczelni, to w rzeczywistości studenckie życie w swojej najczystszej postaci rozpoczyna się właśnie w akademiku. I nie chodzi tu wyłącznie o – pochodzące wprost z tomiku uczelnianych legend – młodzieńcze zabawy czy sposób bycia.

Studenci tworzą bowiem specyficznego rodzaju społeczność, której moc może być zaskakująco wielka. Wspólne przeżywanie tego trudnego okresu w życiu to także bezbłędna iskra ku formowaniu przyjaźni na całe życie. Kolejna dobra wiadomość? W akademiku zawsze możesz liczyć na pomoc ze strony innych osób!

Lokalizacja domów studenckich

Uczelniane domy studenckie istnieją po to, by ułatwiać naukę studentom pochodzącym z dalszych stron. Jednym z elementów takich starań jest zapewnienie żakom dogodnej lokalizacji, która ułatwi przyjezdnym poruszanie się po mieście i umili doświadczenia związane z dojazdami do – oraz z – uczelni. Rezultat? W przypadku większości polskich uczelni jest rozmieszczenie akademików na uczelnianych kampusach lub w ich bliskim pobliżu.

Ograniczenie obowiązków

Wynajem stancji to dla młodych dorosłych jeden z pierwszych momentów, w których poznają obowiązki związane z samodzielnym życiem. Konieczność płacenia odstępnego, czynszu, a nawet rachunków za media to jednak zaledwie wierzchołek mieszkaniowej góry lodowej, którą należy pielęgnować.

Pod tym względem również wygrywają akademiki, które niejako pozwalają na przedłużenie okresu młodości. Decydując się na tego rodzaju kwaterę, wystarczy po prostu co miesiąc opłacać należne i... stosować się do regulaminu obiektu. Chociaż za sprzątanie w sporej części odpowiadają dozorcy, to nie oznacza to bynajmniej, że nie należy dbać o własną czy wspólną przestrzeń.

Akademik – to, czego potrzebuje student

Trzeba przyznać, że uczelniane akademiki nie zapewniają wysokich standardów zakwaterowania. Mimo wszystko domy studenckie są zazwyczaj wyposażone w to, czego mogą potrzebować samodzielni, młodzi ludzie. Mowa tu o takich udogodnieniach, jak: ogólnodostępne, w pełni wyposażone kuchnie, sale cichej nauki, siłownie, pralnie czy stołówki.

Koszty mieszkania

Powszechnie przyjęło się, że akademiki to kwatery tanie, które swą ceną powinny bez problemu zdyskwalifikować swoją konkurencję. W większości przypadków tak właśnie jest, a kwestia ta jest wyjątkowo wyraźnie zauważalna w przypadku dużych miast akademickich, jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań.

Wynajęcie mieszkania lub nawet pokoju wiąże się z koniecznością ogromnego, comiesięcznego wydatku, na który nie każdy może sobie pozwolić. I tutaj właśnie do gry wkraczają uczelniane domy studenckie, mogące zaoferować miejsce do życia za nieporównywalnie niższą kwotę. Jeśli zależy nam na wysokich standardach, możemy oczywiście zdecydować się na akademik prywatny, ale ten będzie naturalnie odpowiednio droższy.

Szukasz prywatnego akademika w Krakowie? Odwiedź stronę LivinnXPoland!