Rozwód co należy wiedzieć przed złożeniem pozwu rozwodowego?

3 min czytania
Rozwód  co należy wiedzieć przed złożeniem pozwu rozwodowego?

Rozwód często jest jedynym wyjściem, gdy małżonkowie nie mogą już wspólnie żyć. O czym warto pamiętać przed złożeniem pozwu rozwodowego?

Dzisiaj rozwodzimy się coraz częściej przyzna to każda kancelaria prawna, która zajmuje się świadczeniem usług dla swoich klientów w sprawach rozwodowych. Według statystyk rozpada się nawet około 35 proc. nowo zawartych małżeństw.

Wśród głównych przyczyn rozwodów znajdują się zdrada, niezgodność charakteru, nadużywanie alkoholu czy problemy finansowe.

Kiedy możemy ubiegać się o rozwiązanie związku małżeńskiego? Czy sąd może nie udzielić nam rozwodu? Czy prawnik będzie wówczas konieczny? Czy może reprezentować nas wtedy radca prawny?

Rozwód według prawa co to jest?

Rozwodem nazywa się rozwiązanie związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego z małżonków albo też obojga z nich. To procedura kończąca małżeństwo.

Wyróżniamy dwa typy rozwodów:

  • rozwód bez orzekania o winie to rozwód za porozumieniem stron, gdy małżonkowie nie wysuwają wobec siebie praw roszczeniowych
  • rozwód z orzekaniem o winie kończy małżeństwo z winy któregoś z małżonków lub obojga z nich, może skutkować zasądzeniem alimentów od osoby, która jest winna rozpadu związku małżeńskiego

Kiedy można uzyskać rozwód?

Zgodnie z polskim prawem przesłanką do orzeczenia przez są rozwodu jest trwały i zupełny rozkład małżeństwa (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Każdy adwokat wyjaśni nam, że trwały i zupełny rozkład małżeństwa jest zerwaniem wszelkich więzów, które łączą małżonków.

Więzy łączące małżonków:

  • więzy duchowe
  • więzy fizyczne
  • więzy gospodarcze

Warto jednak wskazać, że sąd może orzec także rozwód w sytuacji, gdy nie nastąpiło zerwanie więzów gospodarczych, na przykład, gdy małżonkowie nadal zamieszkują razem.

Zerwanie tych więzów powinno być trwałe, czyli powinno trwać od dłuższego czasu, a małżonkowie nie są już skłonni do wspólnego podjęcia dalszego pożycia małżeńskiego.

Kiedy sąd może nie udzielić nam rozwoju?

Istnieją jednak sytuacje, gdy nawet pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego są nie przychyli się do żądania jednego czy obojga małżonków.

Sąd nie orzeknie rozwodu wtedy, gdy:

  • przez rozwód miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci, przykładowo wtedy, gdy mogłoby odbić się negatywnie na psychice dzieci lub mogłoby wywołać znaczne pogorszenie ich warunków materialnych
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, na przykład wtedy, gdy jeden z małżonków ma poważną chorobę i nikt nie może się nim zająć
  • rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, a drugi małżonek nie zgodził się na to, przy czym jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego

Rozwód z prawnikiem czy bez?

Zasadniczo, aby wziąć rozwód, nie jest potrzebna kancelaria prawna oraz prawnik adwokat czy też radca prawny. Warto jednak zaznaczyć, że pomoc specjalisty w dziedzinie prawa rodzinnego i opiekuńczego może być nieoceniona.

Kancelaria adwokacka albo kancelaria radcy prawnego specjalizująca się w rozwodach może zapewnić swoim klientom kompleksową i fachową obsługę w tym właśnie zakresie.

Pomoc prawnika może obejmować następujące usługi:

  • porady prawne dotyczące rozwodu i związanych z nim spraw opieki nad dziećmi, podziału majątku, zasądzenia alimentów
  • przygotowanie pozwu rozwodowego i innych pism
  • reprezentacja klienta podczas rozpraw sądowych

Wsparcie dobrego prawnika pozwoli także na uniknięcie wielu częstych błędów związanych z ubieganiem się o rozwód, na przykład związanych z przygotowaniem pozwu, zebraniem dowodów na winę drugiego małżonka.

Jak wybrać dobrą kancelarię prawną do rozwodu?

Małżonkowie zainteresowani skorzystaniem z pomocy kancelarii prawnej przy rozwodzie mają przed sobą szeroką gamę ofert.

Usługi w tym właśnie zakresie w Krakowie oferuje Kancelaria Prawna Kościelniak, która posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług w ramach prawa rodzinnego oraz opiekuńczego w tym w sprawach rozwodowych.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf