UM Kraków: Tramwaj widmo

2 min czytania

Czy słyszeliście kiedyś skrzypienie tramwaju na ulicy Mostowej? Albo zgrzyt wagonów skręcających z ulicy Gazowej w Bocheńską? Próbujemy sobie wyobrazić te dźwięki, przeglądając archiwalne fotografie i mapy, studiując plany najstarszych krakowskich linii tramwajowych. Jednak wraz ze zmianą przebiegu torowisk i modernizacją taboru nieodwołalnie zmienia się krajobraz dźwiękowy miasta. Już w piątek, 17 maja w ramach tegorocznej Nocy Muzeów w podróż tramwajem widmo zabierze nas Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej

W projekcie Tramwaj widmo” Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza do odkrywania miejskiego palimpsestu tej niezwykłej właściwości miasta, dzięki której to, co stare, nie daje całkiem o sobie zapomnieć, prześwituje tu i tam spod warstw nowego.

W podróż zabiorą Was:

  • instalacja audiowizualna, w której znajdziecie zabytkowe wagony w nowej aranżacji w towarzystwie muzyki tramwajów otwarcie w piątek, 17 maja podczas Nocy Muzeów;
  • spacer dźwiękowy, działający w darmowej aplikacji mobilnej ECHOES (Android, iOS), dzięki któremu można odkrywać dźwięki (narracje, relacje historyczne, muzykę, nagrania terenowe) rozsiane w sąsiedztwie Muzeum Inżynierii Miejskiej;
  • kieszonkowy katalog z trzema esejami, których autorzy Marcin Dymiter, Tomasz Swoboda i Monika Widzicka z różnych perspektyw przyglądają się fenomenowi tramwajów.

Tym razem o tramwajach Muzeum Inżynierii Miejskiej opowie z innej perspektywy artystycznej i antropologicznej. Niech figura tramwaju widmo będzie zachętą do myślenia o znaczeniu komunikacji miejskiej w naszym codziennym doświadczaniu miasta.

Tramwaj widmo powstaje jako część międzynarodowego projektu Sounds of Changes, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Więcej o projekcie Sounds of Changes

Autor: krystian