Dla wielu posiadaczy domków jednorodzinnych oraz działek rekreacyjnych utrzymanie trawnika na tarasie to prawdziwe wyzwanie. Trawa wydeptuje się, przerzedza albo zarasta chwastami, a jakby tego wszystkiego było mało w sezonie letnim – a więc wówczas, kiedy jest nam najbardziej potrzebna – ma tendencje do przesuszania się. Nic więc dziwnego w tym, że właściciele tarasów szukają innych rozwiązań na zagospodarowanie podłogi w przestrzeni przeznaczonej na relaks i rekreację. Ale jaki inny system podłogowy będzie tak przyjemny dla bosej stopy, jak naturalna trawa? Świeżo przycięta delikatnie kuje podbicie stopy pobudzając krążenie krwi w organizmie i sprawiając, że czujemy się rześko i pełni energii. Czy istnieje inny system podłogowy przeznaczony do aplikacji zewnętrznych, który pozwoli nam uzyskać zbliżony efekt?

Dzisiaj wyruszamy w podróż ku innowacyjnym rozwiązaniom, które – z jakiegoś powodu – nieustannie kojarzone są z systemem powszechnie wykorzystywanym do produkcji wycieraczek do drzwi, bo z tym wielu nam kojarzy się sztuczna trawa. Tymczasem sztuczna trawa na taras to coś zupełnie innego. Jeśli więc zastanawiasz się, czy sztuczna trawa to dobre rozwiązanie na twój taras lub balkon, koniecznie sprawdź, co może ci zaoferować jeden z największych producentów sztucznej trawy w Polsce.

Sztuczna trawa hitem sezonu

Sztuczna trawa – wady i zalety

Zacznijmy od tego, że sztuczna trawa to nie wykładzina na balkon, ale panele o wysokości nawet 40 milimetrów, co odpowiada naturalnej trawie przystrzyżonej na wysokość 38 milimetrów. Kilkumilimetrowe i szorstkie w dotyku wykładziny balkonowe z tworzyw sztucznych trudno porównywać z taką trawą. A skoro tę kwestię mamy już omówioną, skupmy się na wadach i zaletach sztucznej trawy na taras/balkon.

Dlaczego zaczynamy od wad? Bo sztuczna trawa na balkon ma praktycznie tylko jedną wadę – jest produkowana z tworzyw sztucznych. Poza tym, zdaje się mieć same zalety, zarówno w aspekcie użytkowym, jak i aspekcie wizualnym. Skupmy się na tym pierwszym. W odróżnieniu od trawy naturalnej, która wymaga regularnej opieki i jest narażona na szereg zagrożeń trawa sztuczna jest produktem praktycznie bezobsługowym i zaskakująco trwałym. Co ważne jest także produktem super bezpiecznym, również dla alergików. Ale po kolei… Naturalna trawa wymaga regularnego podlewania, co w przestrzeni tarasu lub balkonu może być bardzo kłopotliwe. Trawa sztuczna podlewania nie wymaga, dzięki czemu taras może być użytkowany praktycznie bez przerwy, a my mamy mniej obowiązków związanych z jego utrzymaniem i konserwacją. Naturalna trawa wymaga także regularnego strzyżenia, w przypadku trawy sztucznej z rolki lub paneli podłogowych ten problem również mamy z głowy. Niezależnie od tego, jak długo użytkujemy nasz system podłogowy trawa niezmiennie ma tę samą wysokość i wyglądem do złudzenia przypomina świeżo skoszony trawnik – zupełnie jakbyśmy rozpoczynali dzień od przycinania trawy na tarasie. W aspekcie wytrzymałościowym… Naturalny trawniki, jeśli jest nadmiernie użytkowany przejawia tendencje do wydeptywania się, pojawiają się na nim dziury przez które prześwituje goła ziemia, w wyniku czego trawę trzeba zagęszczać. Wysokogatunkowa trwa sztuczna nie przerzedza się nawet podczas intensywnego użytkowania, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem do miejsc narażonych na wzmożony ruch. Innym zagrożeniem, które czyha na nasz trawnik są chwasty. Odchwaszczanie i plewienie trawnika to prawdziwa zmora właścicieli domków jednorodzinnych z ogrodami oraz najemców działek rekreacyjnych. Decydując się na taras ze sztucznej trawy raz na zawsze możemy zapomnieć o koszmarze plewienia trawnika.