Praca jako operator żurawia co warto wiedzieć?

3 min czytania

Dla jednych praca na wysokości nie robi większego wrażenia, podczas gdy inni za nic na świecie nie wsiedliby do żurawia wieżowego. Wokół specyfiki pracy operatora żurawia obrosło mnóstwo legend, plotek i mitów. Jak wygląda taka praca, jak długo trwa szkolenie i na jakie zarobki można liczyć, pracując z kabiny zawieszonej kilkadziesiąt metrów nad ziemią?

Jak wygląda praca w kabinie żurawia?

Choć z boku praca operatorów żurawi może wydawać się niesamowicie ekscytującym i zapierającym dech w piersiach przeżyciem, nie zawsze odczucia te pokrywają się z rzeczywistą specyfiką tego zawodu. Codzienność operatora sprowadza się bowiem do żmudnego wykonywania czynności transportowo-dźwigowych na placach budów oraz w sektorze przemysłowym.

Operator musi liczyć się z przebywaniem w kabinie sam na sam przez 6 8 godzin, a także z koniecznością wchodzenia do kabiny i schodzenia z niej za pomocą schodków i drabinek. Dla wielu operatorów jest to najgorszy aspekt pracy na wysokości. Niewielu operatorów ma możliwość skorzystania z windy, która ułatwia im poruszanie się między kabiną a gruntem.

Kabina zwykle wyposażona jest w niezbędne przyrządy, takie jak: mini-lodówka mikrofalówka, czy czajnik, które uprzyjemniają codzienną pracę.

W jaki sposób przebiega szkolenie operatora żurawia?

Aby stać się pełnoprawnym operatorem żurawi wieżowych, należy przystąpić do szkolenia operatorskiego organizowanego przez specjalną firmę szkoleniową. Szkolenie podzielone jest na część teoretyczną, która ma formę wykładową i pozwala przyszłym operatorom zapoznać się z przepisami, zasadami BHP, czy czynnościami wykonywanymi przed, po i w trakcie pracy na żurawiu.

Praktyczna część szkolenia operatorskiego skupia się wyłącznie na jak najlepszym nauczeniu kursantów praktycznej obsługi wybranego urządzenia transportu bliskiego. Każdy egzamin kończony jest egzaminem państwowym składanym przed komisją UDT. Po zaliczeniu egzaminu operator uzyskuje niezbędne uprawnienia UDT i może rozpoczynać pracę w wyuczonym zawodzie.

Szkolenia operatorskie trwają zwykle nie dłużej niż 2 tygodnie i mogą być organizowane w formie wieczorowej, dziennej i weekendowej zależnie od preferencji grupy zamawiającej szkolenie. Cena szkolenia operatora żurawi wieżowych oscyluje w granicach 2 3 tys. złotych, dzięki czemu jest ono w zasięgu ręki indywidualnych osób chcących rozpocząć pracę w branży budowlanej lub przemysłowej.

Na jakie zarobki mogą liczyć operatorzy żurawi?

Zarobki operatorów żurawi są uzależnione od kilku czynników, do których należą m.in.: region, w którym wykonywana jest praca, rodzaj żurawia, doświadczenie operatora, czy od indywidualnych ustaleń pracownika z zatrudniającym go przedsiębiorstwem.

Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana zarobków operatorów żurawi w Polsce (stan na luty 2018 roku) wynosi 3300 zł brutto. Operatorzy żurawi są jednak w stanie zarobić nawet ponad 4000 zł brutto.

Ciekawie kształtują się również zarobki operatorów za granicą naszego kraju. Wykwalifikowani specjaliści z Polski z łatwością znajdują zatrudnienie również w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Danii, czy Norwegii, zarabiając średnio nawet 2000 3500 euro brutto.

Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach operatorów żurawi? Poznaj ofertę firmy dźwigowej Urbanek i poszerz swoje kwalifikacje już dziś.

Autor: krystian