Programista potrafi porozumiewać się z komputerem przy pomocy specjalistycznych języków, jak C# Java czy HTML, charakteryzuje się również umiejętnością analitycznego myślenia. Projektuje programy i aplikacje mające różne zastosowania, mogące działać na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach elektronicznych.

 

Choć wielu osobom wydaje się, że jest to zawód wyłącznie dla wybranych, to jednak przy dużej determinacji, niemal każdy może zostać programistą. Ogromnie ważne są metody nauki, szczególnie nie posiadając żadnego wcześniejszego doświadczenia. Warto wybierać sprawdzone szkoły, które w krótkim czasie przygotują Cię do nowej ścieżki kariery. Kurs programowania w Krakowie, dostępny jest zarówno dla osób zaczynających karierę, oraz tych, którzy chcą podnieść swoją wiedzę i kwalifikacje. Interesującą ofertę przedstawia Szkoła Programowania - Gregory & Monsters z Krakowa. W ich propozycji można znaleźć kursy stacjonarne i wieczorowe 3 lub 6-miesięczne.

 

Zawód programisty staje się coraz bardziej popularny, jest dobrze płatny oraz oferuje wiele możliwości i ścieżek rozwoju. Dla wielu osób są to wystarczające powody, aby wybrać tę profesję. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad tą ścieżką kariery, ale masz wątpliwości, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje do jego wykonywania, lub zastanawiasz się jaki rodzaj kursu będzie dla Ciebie odpowiedni, koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

 

Dlaczego młodzi wybierają programowanie?

W związku z szybkim rozwojem technologi komputerowej oraz wszechobecnością urządzeń elektronicznych w naszym życiu, zapotrzebowanie na programistów stale rośnie. Potrzeba coraz więcej osób, które programują urządzenia, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje oraz w maksymalny sposób ułatwiały nam życie.

Szacuje się, że w Polsce może brakować ok. 50 tysięcy programistów, jest to liczba mieszkańców średniej wielkości miasta. W związku z takim zapotrzebowaniem wiele osób postanawia się przebranżowić, ten trend spotykany jest szczególnie wśród osób niezadowolonych ze swojej pracy, oraz tych, które po studiach nie mogą znaleźć zatrudnienia.

 

Definicja programowania

Według definicji jest to proces projektowania, tworzenia, testowania i utrzymywania kodu źródłowego programów komputerowych lub urządzeń mikroprocesorowych (mikrokontrolery).

Zdecydowanie lepszą definicją, która w przystępny sposób opowiada o pracy programisty, jest ta mówiąca, że zostając programistą, warto przygotowywać się na rozwiązywanie problemów, znajdowanie optymalnych rozwiązań dla procesów czy funkcjonalności strony bądź programu. Programista rozwiązania zapisuje za pomocą kodu, tworząc rozwiązania, które po fazie testowej, zostają wprowadzone.

 

Pokieruj swoją przyszłością

Istnieje bardzo wiele możliwości wyboru ścieżki kariery, jest to spowodowane ciągłym rozwijaniem się tej branży. Im większa informatyzacja, tym większe jest zapotrzebowanie na programistów. Dlatego definicja tego terminu może okazać się trudna, ale możemy powiedzieć, że jest to osoba, która używa specjalistycznego języka do opracowywania i wprowadzania do użytku programów komputerowych.

 

Rynek należy do specjalistów?

Coraz więcej firm decyduje się na zakładanie swoich oddziałów w Krakowie. Nie jest to związane tylko z niższymi kosztami prowadzenia działalności, ale również z ogromną ilością specjalistów na rynku. Zaczynając przygodę z programowaniem, warto poznać przynajmniej podstawy kilku języków, aby przekonać się o ich możliwościach, oraz specyfikacji. Znając podstawy, łatwiejszy będzie wybór dalszej drogi zawodowej. Mnogość ścieżek kariery daje możliwości rozwoju w różnych gałęziach branży programistycznej. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, w jakiej dziedzinie spełnimy swoje zainteresowania, pomoże to w wyborze odpowiedniego języka programowania. Na przykład, jeżeli interesują Cię strony internetowe, warto zaznajomić się z HTML, CSS, MVC oraz JavaScript. Do tworzenia aplikacji najlepsze będą języki obiektowe.

Dużą zaletą podczas nauki jest to, że języki programowania są do siebie podobne. Dlatego, gdy opanuje się już podstawy jednego języka, kolejne przyswajane są znacznie szybciej.

Programowanie jest to zajęcie, które dostarczy Ci satysfakcję, radość oraz bezpieczeństwo finansowe. Pamiętaj jednak, że aby zostać dobrym programistą, należy poświęcać temu dużo czasu. Kursy czy szkolenia pozwolą Ci poznać podstawy, jednak na tych fundamentach musisz sam postawić solidny budynek. Jest to stale rozwijająca się i dynamiczna branża, która wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.

 

Zostań freelancerem

Zawód ten oferuje wiele możliwości rozwoju kariery. Nie musi być to tylko praca w biurze przez osiem godzin. Programiści bardzo często zostają freelancerami, wykonującymi pracę domowym zaciszu lub innym komfortowym miejscu. Tzw. wolni strzelcy sami decydują, nad jakimi projektami będą pracować, a dzięki znajomości języka obcego z łatwością znajdują atrakcyjne propozycje współpracy na rynkach zagranicznych. Praca na etacie daje większe poczucie stabilności i pewność, że pensja co miesiąc nie będzie uzależniona od ilości zleceń. Programiści, którzy mają doświadczenie, nie mogą jednak narzekać na ich brak.

 

Jak nauczyć się programować?

Kodowanie otwiera oczy i umysł oraz uczy skutecznego rozwiązywania problemów. Umiejętność analitycznego myślenia pomaga rozwijać się zawodowo na wielu ścieżkach kariery.

Studia informatyczne nie gwarantują zdobycia wysokiego poziomu wiedzy programistycznej. Na studiach przez 5 lat nauczysz się w dużej mierze jedynie podstaw programowania. Zatem, czy aby zacząć programować konieczne jest ich ukończenie? Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie samemu.

Ogromna ilość młodych ludzi wybiera praktyczne i intensywne kursy, na których mogą poznać zarówno podstawy, jak i pogłębić wiedzę specjalistyczną, dotyczącą konkretnego języka. Są one zdecydowanie lepszą alternatywą, dla osób, które jak najwcześniej chcą zacząć karierę zawodową.

Należy pamiętać, że w tej branży nie liczy się dyplom, tylko umiejętności, na rozmowie kwalifikacyjnej często dostaniesz konkretny problem do rozwiązania. Dlatego praktyczne umiejętności, są znacznie ważniejsze niż teoretyczna wiedza.

Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kursów w szkole programowania. Kursy prowadzone są przez specjalistów i praktyków z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zajęcia odbywają się w taki sposób, aby kursant nauczy się rozwiązywać konkretne, realne problemy. Dlatego duży nacisk jest stawiany na praktykę, a nie teoretyczne rozwiązywanie problemów i naukę definicji.

 

3 miesięczny kurs Front-End.

Nauczysz się na nim praktycznego wykorzystywania języka HTML, CSS, Javascript oraz  jQuery, które są podstawą każdego dobrego programisty i pozwalają tworzyć strony WWW oraz aplikacje webowe. Nauka rozwinie kreatywność, którą wykorzystasz do stworzenia interesujących projektów. Mentorzy prowadzący zajęcia to praktycy z minimum 6-letnim doświadczeniem w branży IT.

Zajęcia prowadzone są od 17:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku co dwa tygodnie. Daje to ok. 180 h (120 h stacjonarnie i 60h online).

 

6 miesięczny kurs Full-Stack

Pozwala zdobyć solidną i konkretną porcję wiedzy. Kursanci zdobędą wprawę w posługiwaniu się językami takimi jak:

  • HTML,

  • CSS,

  • Javascript,

  • SQL

  • C#

  • ASP.NET MVC

  • Angular

Nauczysz się rozwiązywać realne problemy, oraz rozwiniesz swoją kreatywność i umiejętność rozwiązania problemów. Pod okiem doświadczonego mentora nauczysz się również pracy w zespole. Po zakończeniu kursu szkoła pomoże Ci również w znalezieniu pracy. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00 do 20:00. Cały kurs to ok. 350 godzin praktycznych zajęć.

Zawód programisty może dać Ci naprawdę dużo, satysfakcji, rozwój osobisty, pracę w ciekawym często międzynarodowym teamie, czy bezpieczeństwo finansowe. Jest to dynamicznie rozwijająca się branża. Do 2020 roku w UE będzie potrzebnych prawie milion wykwalifikowanych programistów.