Gdy mamy problemy zdrowotne, najczęściej udajemy się do lekarza rodzinnego. Teraz z jego pomocy można skorzystać także w placówkach prywatnych na NFZ!

 

Lekarz POZ, czyli inaczej lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który określany jest także jako lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu, jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką wśród swoich pacjentów, a także posiada on podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przychodnia zdrowia oferująca usługi lekarza POZ nie pobiera opłat od swoich pacjentów, którzy opłacają składki zdrowotne do NFZ.

 

Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej może zostać lekarz o specjalizacji takiej jak:

  • medycyna ogólna
  • medycyna rodzina
  • pediatria
  • choroby wewnętrzne (tzw. lekarz internista)

Do lekarza rodzinnego, czyli lekarza POZ pacjenci udają się najczęściej wtedy, gdy zaczynają mieć różnorakie problemy ze zdrowiem. Specjalista ten jest wtedy w stanie wykonać podstawową diagnostykę w gabinecie albo wysłać pacjenta na dalsze badania, na przykład badania krwi, badania USG, RTG.

Lekarz rodzinny zajmuje się również leczeniem różnych chorób u swoich pacjentów. Wypisuje odpowiednie recepty, zwolnienia lekarskie, ale może również skierować pacjenta do innego specjalisty, przekazując mu odpowiednie skierowanie.

 

Gdzie można skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego?

Aktualnie każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia powinna posiadać własnego lekarza POZ, podobnie jak pielęgniarkę POZ oraz położoną POZ w przypadku kobiet.

Najczęściej lekarz rodzinny – POZ jest wówczas lekarzem w najbliższej przychodni, ale warto wskazać, że nie musi być to wcale okoliczna przychodnia zdrowia, ponieważ obecnie nie obowiązuje już żadna rejonizacja.

Pacjent może zatem skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego w placówkach na terenie całego kraju, jeśli potrzebuje badania czy wypisania recepty. Pacjent ma także prawo do zmiany swojego lekarza POZ, czyli swojego głównego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

Jak zmienić lekarza POZ na innego?

Zmiana lekarza rodzinnego – POZ na innego jest bardzo łatwa, nie jest czasochłonna i nie wymaga od pacjenta szczególnych formalności. Można zrobić to bez dodatkowych opłat, ale w niektórych przypadkach trzeba będzie zapłacić za usługę zmiany lekarza POZ.

Pacjent ma prawo do dwukrotnego bezpłatnego zmienienia wskazania na lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej na rok. Każda następna zmiana związana jest z poniesieniem wydatku w wysokości 80 złotych. Kwotę należy przekazać na konto wojewódzkiego oddziału NFZ.

 

Opłata za zmianę lekarza POZ nie jest pobierana wtedy, gdy:

  • pacjent zmienia miejsce zamieszkania
  • lekarz POZ nie może już świadczyć usług zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ

Zmiana lekarza POZ polega na wypełnieniu odpowiedniej deklaracji wyboru w nowej placówce. Nie ma zatem potrzeby udawania się do dotychczasowej przychodni medycznej, aby poinformować o zmianie lekarza rodzinnego. Od razu po wypisaniu deklaracji wyboru pacjent może korzystać z usług nowego lekarza POZ, w związku z tym nie musi on czekać na rozpatrzenie wniosku.

 

Lekarze rodzinni dostępni także w prywatnych przychodniach zdrowia

Aktualnie coraz częściej z pomocy takiego specjalisty jak lekarz rodzinny można skorzystać także w placówkach prywatnych posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dla pacjentów jest to często bardzo dobry wybór, ponieważ wówczas mają oni szansę na korzystanie z nowoczesnej, dobrze wyposażonej przychodni zdrowia, w której można bez problemu zarejestrować się na wizytę nawet tego samego dnia. Jako że lekarz rodzinny – POZ posiada wtedy podpisaną umowę z NFZ, pacjenci z ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym nie muszą wtedy płacić w ogóle za wizyty.

Z usług lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej można skorzystać między innymi w Przychodni Zdrowia Prima Med w Krakowie – posiada ona podpisaną umowę z NFZ i oferuje usługi bez opłat.