Wszyscy już pewnie wrócili z majówki i czekają na wiele wiosennych wrażeń w ten weekend w Krakowie. Nie zawiodą się – będzie się działo! Premiera teatralna w Barakah, najsłynniejsze polskie piosenki w ICE, festiwale – jeden z gatunku tańca współczesnego, a inny na temat kultury rumuńskiej. Jeszcze więcej pomysłów na spędzenie weekendu znajdziecie poniżej – w kulturalnym rozkładzie jazdy!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Zaczynamy od premierowego spektaklu w Teatrze Barakah. „Teresa” to opowieść o kobietach Kościoła katolickiego, o fanatyzmie, sterowaniu i nacisku oraz sile sugestii i potędze wiary jako niezawodnych narzędziach kontroli. Osią tekstu są biografie trzech Teres, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Teresy z Kalkuty oraz Teresy Neumann, kontrowersyjnej niemieckiej mistyczki. W spektaklu ważna będzie też muzyka – połączą się tam stylistyki energetycznego digital hardcore/industrial electro z wykonywaną na żywo przez śpiewaków muzyką sakralną z epoki średniowiecza. Brzmi jak teatralny eksperyment z najwyższej półki! Premiera już dziś o godz. 19.00, a kolejny pokaz jutro, w sobotę o tej samej porze.

W Bagateli w weekend emocje gwarantowane! Od dziś do niedzieli obejrzymy tam spektakl muzyczny „Pitawal – kryminalne historie Krakowa w piosenkach". Twórcy udowodnią, że spacer po kryminalnym Krakowie obfituje nie tylko w przerażające treści. To również zbiór chwytliwych melodii oraz intrygujących wokalnie etiud. Recital z dreszczykiem, w którym każdy krakus znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że na koniec ujawniona zostanie tożsamość najgroźniejszego pod Wawelem seryjnego mordercy... Nie przegapcie tego wydarzenia w Bagateli: w piątek i sobotę o godz. 19.15, w niedzielę o godz. 17.00 – na Scenie na ul. Sarego 7.

Od dzisiaj sceny Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Teatru im. Juliusza Słowackiego zamienią się w miejsce tanecznego szaleństwa. A to za sprawą VI Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KROKI 2018. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia będzie dialog, również ten pomiędzy artystami i widzami. Organizatorom chodzi też o dialog międzykulturowy, dlatego występujący tancerze przedstawią nam różne języki ruchu. Na otwarcie festiwalu w MOS-ie dzisiaj o godz. 20.00 wystąpi szwajcarski zespół Companie Lingua ze spektaklem „Tabula”. Nie zabraknie też spektaklu dzieci – w tym roku będzie to „Colourful Games” litewskiego Dansema Dance Theatre, który polecamy zobaczyć jutro, w sobotę o godz. 10.00. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

Festiwal Kultury Rumuńskiej gości w Krakowie już po raz jedenasty i potrwa do niedzieli. W programie: teatr, literatura, sztuki wizualne, film, historia, warsztaty języka rumuńskiego. Dzisiaj o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Architektura i Monarchia w Rumunii” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Z kolei w Kinie pod Baranami o godz. 21.00 obejrzymy film „Zdrów jak ryba”, w którym młody adwokat będzie chciał odkryć tajemnice śmierci swojego ojca. Jutro, w sobotę o godz. 19.00 również pod Baranami czeka nas Noc Rumuńskich Filmów Krótkich. To tylko jedne z wielu punktów bogatego programu. Szczegóły tutaj, polecamy!

Dzisiaj zapraszamy na koncert do Instytutu Goethego na Rynku Głównym. Będzie to już trzeci koncert w ramach serii #goethegigs, w której występują polscy i niemieccy obiecujący artyści. Tym razem usłyszymy krakowski zespół SALK oraz niemiecką grupę A Tale of Golden Keys. SALK wierzy w równość muzyki i słowa, a także w to, że polska piosenka to wciąż dobra piosenka. Ich intrygujące teksty oraz melancholijne melodie urzekają serca słuchaczy i krytyków. Z kolei ich koledzy po fachu zza zachodniej granicy szukają muzycznej ciszy, skupienia i koncentracji. W tym roku wydali drugą płytę, którą próbują zauroczyć słuchaczy. Początek koncertu o godz. 19.00.

Duża dawka absurdu i prowokacji z niewielką dozą wariactwa czeka nas dzisiaj o godz. 20.00 w Dworku Białoprądnickim. Wystąpi tam wtedy ze swoim programem Wojtek Fiedorczuk. Gwiazda wieczoru to ekscentryk sceny i mikrofonu. Jak mówią organizatorzy wydarzenia, „jego występy przesiąknięte są zabawami językowymi, abstrakcyjnym humorem i serdecznym podejściem do publiczności”. Wojtek zdobył nagrodę Tryton na festiwalu FAMA w Świnoujściu, a także Grand Prix festiwalu PAKA w Krakowie. To wydarzenie, to świetny sposób na zrelaksowanie się po ciężkim tygodniu - zachęcamy!

Jeszcze raz zaglądamy do MCK. Tym razem na nową wystawę „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Stambuł, nazywany niegdyś po prostu Miastem, to jedna z najbardziej niezwykłych metropolii na świecie. Od zawsze fascynował podróżników i artystów, a później pisarzy i fotografów, którzy uwieczniali go w dziennikach i powieściach, na szkicach, obrazach i kliszach. Na krakowskiej wystawie, która swój wernisaż miała w środę 8 maja, możemy zobaczyć archiwalne fotografie, pocztówki i plakaty. Prezentowane będą prace czołowych stambulskich fotografów, takich jak James Robertson. Będzie to nostalgiczny portret Stambułu na przełomie XIX i XX wieku. Warto zobaczyć!

Najpiękniejsze polskie piosenki będą rozbrzmiewać w Centrum Kongresowym ICE w niedzielę o godz. 18.00. Usłyszymy tam utwory m.in. z repertuaru Anny Jantar, Ewy Demarczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Fogga, Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego. Najlepszy zestaw. A kto je wykona? Między innymi niezastąpiony Jacek Wójcicki oraz wielu innych solistów w towarzystwie Orkiestry Obligato. Nie przegapcie tego wydarzenia!

Wybiegamy troszkę w przyszłość i zapraszamy na poniedziałkowy spektakl do Teatru Mumerus. Obejrzymy tam spektakl „Tajemnik”. Światem tytułowego „Tajemnika” rządzi jakieś licho. Takie, co potrafi narobić hałasu, przyjść na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącać, a co było nagotowane do zjedzenia – pożreć. A potem spragnione wyssać ze wszystkich krew. W scenariuszu wykorzystano fragmenty "Klechd polskich" Bolesława Leśmiana. Będzie więc i trochę poetycko, i troszkę groźnie. Początek spektaklu o godz. 19.

Teatr Loch Camelot w ten weekend zaprasza na swój popisowy program! „Piosenki, czyli duet sceniczny w stanach krytycznych”, czyli przedstawienie Beaty Malczewskiej i Andrzeja Słabiaka, jest kochane przez krakowską publiczność. Główni bohaterowie to Ona i On, garderobiana i inspicjent, czyli niewidzialne twarze teatru. Cicha, wierna służba zakulisowa, dzięki której istnieje i funkcjonuje magia teatru, a aktorzy mogą grać. Kostiumy, piosenki, humor - te rzeczy spodobają się Wam podczas spektaklu, który możecie obejrzeć dzisiaj o godz. 19.00 i jutro o godz. 17.00. Polecamy!

W sobotę między 11 a 19 warto pojawić się w TYTANO. Tam rządzić będą Targi Vintage i Retro Kogel Mogel! Program wydarzenia jest naprawdę bogaty. Możecie np. wziąć udział w warsztatach z robienia retro pocztówki czy retro fryzur. Będzie tez okazja posłuchać wykładów. m.in. o stroju szlacheckim czy sekrecie dobrego stylu retro. Poza tym mnóstwo wystawców i pysznego jedzenia. Czego chcieć więcej w sobotnie popołudnie?

Na wyjątkowy koncert w sobotę zaprasza Kijów.Centrum. Usłyszymy tam najpiękniejsze przeboje jednej z najbardziej charakterystycznych wokalistek w historii polskiej piosenki Violetty Villas. Gwiazdą koncertu będzie Natasza Urbańska, która wraz z jedenastoma wokalistami zaśpiewa utwory polskiej diwy. To już drugie wydarzenie z serii RE:STARS. Początek koncertu o godz. 19.00.

Lato to czas teatrów ulicznych! Już dziś i jutro obejrzycie plenerowe spektakle na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Artystyczna podróż rozpocznie się dzisiaj spektaklem „Baśń dagestańska”, który miał swoją premierę na kaukaskim festiwalu SLOT Kavkaz. W sobotę Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop wystąpi z widowiskiem „Serce Don Juana”. Spektakle przy Galerii Krakowskiej organizowane są we współpracy z Teatrem KTO. Spektakle rozpoczynać się będą o godz. 16.00, a prezentować się będą kolejno młodzież grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę i szczudlarze ze Sceny Kalejdoskop. Polecamy!