Chcecie wiedzieć, na co można dzisiaj pójść, co zobaczyć i jak ciekawie spędzić wolny półmetek tygodnia w mieście? Koniecznie sprawdźcie nasze kulturalny rozkład jazdy – znajdziecie z nim tylko inspirujące adresy!

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze
Fot. materiały prasowe / Księgarnia Podróżnicza Bonobo

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino ARS zaprasza na wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu „Niewidzialne” oraz spotkanie z reżyserem – Pawłem Salą. O godz. 19.30, na św. Tomasza 11 zobaczycie filmową adaptację dramatu „Szwaczki” Pawła Sali, którego premiera odbyła się w 2006 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Spotkanie poprowadzi prof. Bogusław Skowronek. Spod podłogi starej szwalni wydobywają się ludzkie jęki, płacze i wołania. Zaciek na zagrzybionej ścianie przybiera coraz bardziej niepokojące kształty. W śmietniku na podwórku odkryta zostaje makabryczna tajemnica. Wszystko to widzą trzy szwaczki pracujące w suterenie starej kamienicy. Każda ma do tego inny stosunek i ukrywa mroczną tajemnicę. Towarzyszą im Krojczy – chłopak po studiach filozoficznych próbujący zarobić w ten sposób na życie oraz tajemnicza Maria Miracle, która twierdzi, że zapewnia „siedem kluczy szczęścia”. Szwaczki są „niewidzialne” dla społeczeństwa, wyzyskiwane przez nieobecnego pracodawcę. Niemal niewolnicza praca daje im jednak poczucie sensu i przynależności społecznej, mimo, że nie przynosi dochodów. Są zdane na własny zwierzęcy prawie instynkt. Co je czeka kiedy pozwolą sobie na przekroczenie granicy pokory?

Również w kinie ARS możecie po raz kolejny spędzić czas oszczędnie, ale na wysokim poziomie – czyli w ramach „Sztuki za siódemkę”. To już drugi tydzień tej akcji. Wiosna, przyroda budzi się do życia, temperatura rośnie, a w kinie rozpoczyna się najtańsza w mieście promocja filmowa. Potrwa do 19 kwietnia, a na ekranach zagoszczą największe kinowe perełki, kultowe filmy, hity ostatnich miesięcy, ale również nie grane wcześniej tytuły. Szczegółowy program cyklu jest na stronie kina, a w repertuarze na ten tydzień znajdziecie m.in. takie tytuły, jak „Powiernik królowej”, „Frantz”, „Zwariować ze szczęścia”, „Maudie”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy „Manifesto”. Polecamy!

Polecamy również zajrzenie do teatru! W połowie lat 70. XX wieku dwójka dziennikarzy niemieckiego „Sterna” – Kai Hermann i Horst Rieck – przeprowadziła serię wywiadów ukazujących wstrząsający obraz młodych ludzi z Berlina, którzy pozbawieni opieki i wsparcia popadli w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Uniwersalna opowieść o uzależnieniu, braku przystosowania i ludzkiej bezradności wobec systemu stała się inspiracją do powstania spektaklu w reżyserii Sebastiana Oberca, który wystawia dzisiaj teatr Barakah, „My, dzieci z Dworca ZOO”. W jednej z głównych ról zobaczymy Dawida Ogrodnika, jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia, znanego z takich filmów, jak „Ostatnia rodzina”, „Chce się żyć” czy „Jesteś Bogiem”. Teatr Barakah, ul. Paulińska 28, o godz. 18.00.

Z kolei o godz. 17.00 w Krakowskim Forum Kultury na Mikołajskiej odbędzie się spotkanie dotyczące nauczania gry na kontrabasie. Poprowadzi je Grzegorz Frankowski – ceniony pedagog i wykonawca, autor wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne trzytomowej „Szkoły na kontrabas – mini, midi, maxi”. To dewiza jednego z najznakomitszych muzyków i pedagogów XX wieku – kontrabasisty Bronisława Ciechańskiego. Tę dewizę potwierdzają uczniowie klasy kontrabasu Grzegorza Frankowskiego ze Szkoły Muzycznej nr 1 w Krakowie. Od paru lat grają utwory solo, w duecie i na kwartet kontrabasowy, które dzisiaj zaprezentują. Uczniowie mają od 11 do 17 lat, a najmłodszy z nich zaczął swoją przygodę z kontrabasem mając 5 lat. Do niedawna było to nie do pomyślenia – kontrabasiści zaczynali na dużych instrumentach, mając kilkanaście lat i korzystali z podręcznika wydanego jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Mamy więc do czynienia z historycznym przełomem w nauczaniu na kontrabasie, który był możliwy również dzięki skonstruowaniu minikontrabasów, odpowiadających rozmiarom małego dziecka. W programie znajdą się przeboje muzyki klasycznej, standardy jazzowe, miniatury takich kompozytorów, jak Astor Piazzolla czy Chick Corea i oczywiście specjalnie napisane lub zaaranżowane na potrzeby „Szkoły na kontrabas” utwory Grzegorza Frankowskiego. Przy fortepianie zasiądzie autor opracowań akompaniamentów, znany pianista i aranżer Ireneusz Boczek.

W fotograficzną podróż po krainie tysiąca pagód, czyli Birmie, zaprasza Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza Bonobo na Małym Rynku. Początek tej przygody o godz. 19.00. Myanma, Myanmar, Birma to kraj, w którym nawet nazwa nie jest jednoznaczna. Z jednej strony rządząca junta, z drugiej szczere uśmiechy ludzi. Podróż do Birmy nie jest łatwa. Po powrocie w głowie pozostają pocztówkowe widoki rybaków łowiących ryby o świcie, przepiękne wschody słońca z unoszącymi się balonami, twarze pokryte thanaką i radosne okrzyki dzieciaków. Jednak nasuwa się także pytanie, czy powinniśmy się tam znaleźć. Mimo skomplikowanej sytuacji politycznej, Myanma to kraj, który zachwyca ludzką serdecznością, niesamowitą architekturą i nieoczywistymi zwyczajami. Kraina, w której ludzie mają czerwone zęby, a mężczyźni chodzą w spódnicach.