Jeśli zastanawiacie się, gdzie można byłoby spędzić wtorkowy wieczór, mamy dla Was dobre wieści. Przejrzyjcie uważnie nasz kulturalny rozkład jazdy – i ruszajcie w miasto! Z nim na pewno się nie zgubicie w gąszczu miejskich atrakcji.

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od comiesięcznego Kodu Mistrzów w teatrze Groteska. Tym razem gościem specjalnym będzie Tadeusz Strugała – wybitny dyrygent, dyrygent naczelny i artystyczny wielu zespołów symfonicznych, juror międzynarodowych konkursów i organizator życia muzycznego. Opowie o swoim bogatym życiu zawodowym i drodze, jaką przebył zanim osiągnął sukces. Poza działalnością koncertową Tadeusz Strugała zajmuje się także pracą pedagogiczną. Przez ponad 20 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadził klasy mistrzowskie w Hongkongu i Tokio. Oprócz wybitnych osiągnięć zawodowych, warto wspomnieć, że wystąpił też w roli dyrygenta w końcowym epizodzie „Pianisty” Romana Polańskiego i nagrał do tego filmu ścieżkę dźwiękową z muzyką Wojciecha Kilara. Prywatnie jest miłośnikiem malarstwa i rysunku, kolekcjonerem historycznych batut dyrygenckich. W swoich zbiorach ma ponad 100 egzemplarzy, które często wystawiane są publicznie w Polsce i za granicą. Spotkanie w Grotesce rozpocznie się o godz. 18.00, a poprowadzi je Józef Opalski. Do tej pory w cyklu uczestniczyli m.in. Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr i Maja Komorowska.

Z kolei Teatr Ludowy zaprasza na Scenę Stolarnia, na głośny spektakl, „Sekretne życie Friedmanów”, inspirowany nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. W latach 80. XX wieku sprawa oskarżonych o pedofilię ojca i syna wstrząsnęła Ameryką i przyczyniła się do rozbicia spokojnej i szanowanej rodziny. Podczas spektaklu, poruszając się wraz z odgrywającymi swoje role aktorami po teatralnej przestrzeni Stolarni, będziecie mogli sami oceniać, wydawać wyroki, zmieniać zdanie i ulegać skrajnym emocjom, które towarzyszą społeczeństwu dokonującemu samosądu. Czy wina może być jednoznaczna? Czy oskarżyciel może ponosić większą winę niż oskarżony? Jakie skutki niesie ze sobą społeczna histeria? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w Teatrze Ludowym. Początek o godz. 19.00, os. Teatralne 23.

Dzisiaj, w rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy, kino Agrafka, zaprasza na godz. 20.00 na pokaz specjalny filmu „Andrzej Wajda: moje inspiracje”. Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do Szkoły Filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. Wskazując na konkretne obrazy wybitnych polskich artystów i zestawiając je z kadrami ze swoich filmów, Andrzej Wajda, największy malarz polskiego kina, pozwala zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych. Gospodarzem spotkania będzie Maciej Gil – historyk kina i animator kultury.

Poszukującym mocnych wrażeń i dreszczyku emocji proponujemy zajrzenie do Kawiarni Literackiej na ul. Krakowskiej 41. Od 18.00 będzie na nich czekał Wojciech Chmielarz, autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor m.in. cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce. Na spotkaniu poznacie „Cienie” – nową powieść Chmielarza, którą kończy pierwszą serię z komisarzem. Mortka zjawia się, aby rozwikłać sprawę tajemniczego zabójstwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z konsekwencjami wydarzeń z przeszłości, od której trudno się uwolnić. W podwarszawskim Milanówku giną dwie kobiety – córka i żona słynnego gangstera, Wilka. Sam Wilk zaginął przed sześcioma laty w niewyjaśnionych okolicznościach, a po żmudnym i długotrwałym śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety... Na miejsce zbrodni przełożeni ściągają Mortkę – chcą, żeby się przekonał o winie kolegi. Ukrywający się Kochan prosi o pomoc. Ktokolwiek go wrabia, musi mieć związek ze śmiercią Wilka i jego kolegów. Z biegiem czasu mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu można zaufać? I czy naprawdę nie można uciec od przeszłości, a za każdym ciągnie się jakiś cień?

Całkiem niedaleko, bo na Estery, o 20.00 w Alchemii, spotkacie wyjątkowych muzyków sceny improwizowanej. Multiflecista Mark Alban Lotz wykona jeden ze swoich legendarnych recitali solowych, a następnie zagra ze znanymi muzykami polskiej sceny improwizowanej: Rafałem Mazurem (bass), Markiem Chołoniewskim (elektronika) oraz Leszkiem Wiśniowski (flet, efekty). Wykształcony zarówno klasycznie jak i jazzowo, ma dziś na koncie co najmniej po jednej płycie nagranej z artystami z każdego bodaj kontynentu, a wśród współpracowników, poza tak ważnymi europejskimi postaciami, jak Han Bennink czy Johannes Bauer, jednym tchem można wymienić także muzyków z Mołdawii (skrzypek Anatol Steffanet), Bułgarii (tamtejsza legenda akordeonu Petar Rachlev) i Turcji (Kamil Erdem), Senegalu, Kuby, Indii oraz Tybetu.