UM Kraków: Kulturalny wtorek sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Jeśli zastanawiacie się, gdzie można byłoby spędzić wtorkowy wieczór, mamy dla Was dobre wieści. Przejrzyjcie uważnie nasz kulturalny rozkład jazdy i ruszajcie w miasto! Z nim na pewno się nie zgubicie w gąszczu miejskich atrakcji.
Fot. materiały prasowe
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Zacznijmy od comiesięcznego Kodu Mistrzów w teatrze Groteska. Tym razem gościem specjalnym będzie Tadeusz Strugała wybitny dyrygent, dyrygent naczelny i artystyczny wielu zespołów symfonicznych, juror międzynarodowych konkursów i organizator życia muzycznego. Opowie o swoim bogatym życiu zawodowym i drodze, jaką przebył zanim osiągnął sukces. Poza działalnością koncertową Tadeusz Strugała zajmuje się także pracą pedagogiczną. Przez ponad 20 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadził klasy mistrzowskie w Hongkongu i Tokio. Oprócz wybitnych osiągnięć zawodowych, warto wspomnieć, że wystąpił też w roli dyrygenta w końcowym epizodzie Pianisty” Romana Polańskiego i nagrał do tego filmu ścieżkę dźwiękową z muzyką Wojciecha Kilara. Prywatnie jest miłośnikiem malarstwa i rysunku, kolekcjonerem historycznych batut dyrygenckich. W swoich zbiorach ma ponad 100 egzemplarzy, które często wystawiane są publicznie w Polsce i za granicą. Spotkanie w Grotesce rozpocznie się o godz. 18.00, a poprowadzi je Józef Opalski**.** Do tej pory w cyklu uczestniczyli m.in. Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr i Maja Komorowska.
Z kolei Teatr Ludowy zaprasza na Scenę Stolarnia , na głośny spektakl, Sekretne życie Friedmanów”, inspirowany nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego. W latach 80. XX wieku sprawa oskarżonych o pedofilię ojca i syna wstrząsnęła Ameryką i przyczyniła się do rozbicia spokojnej i szanowanej rodziny. Podczas spektaklu, poruszając się wraz z odgrywającymi swoje role aktorami po teatralnej przestrzeni Stolarni, będziecie mogli sami oceniać, wydawać wyroki, zmieniać zdanie i ulegać skrajnym emocjom, które towarzyszą społeczeństwu dokonującemu samosądu. Czy wina może być jednoznaczna? Czy oskarżyciel może ponosić większą winę niż oskarżony? Jakie skutki niesie ze sobą społeczna histeria? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w Teatrze Ludowym. Początek o godz. 19.00, os. Teatralne 23.
Dzisiaj, w rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy, kino Agrafka, zaprasza na godz. 20.00 na pokaz specjalny filmu Andrzej Wajda: moje inspiracje”. Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do Szkoły Filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. Wskazując na konkretne obrazy wybitnych polskich artystów i zestawiając je z kadrami ze swoich filmów, Andrzej Wajda, największy malarz polskiego kina, pozwala zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych. Gospodarzem spotkania będzie Maciej Gil historyk kina i animator kultury.
Poszukującym mocnych wrażeń i dreszczyku emocji proponujemy zajrzenie do Kawiarni Literackiej na ul. Krakowskiej 41. Od****18.00 będzie na nich czekał Wojciech Chmielarz , autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w Pulsie Biznesu”, Pressie”, Nowej Fantastyce”, Pocisku” i Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor m.in. cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce. Na spotkaniu poznacie Cienie” nową powieść Chmielarza, którą kończy pierwszą serię z komisarzem. Mortka zjawia się, aby rozwikłać sprawę tajemniczego zabójstwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z konsekwencjami wydarzeń z przeszłości, od której trudno się uwolnić. W podwarszawskim Milanówku giną dwie kobiety córka i żona słynnego gangstera, Wilka. Sam Wilk zaginął przed sześcioma laty w niewyjaśnionych okolicznościach, a po żmudnym i długotrwałym śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety… Na miejsce zbrodni przełożeni ściągają Mortkę chcą, żeby się przekonał o winie kolegi. Ukrywający się Kochan prosi o pomoc. Ktokolwiek go wrabia, musi mieć związek ze śmiercią Wilka i jego kolegów. Z biegiem czasu mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu można zaufać? I czy naprawdę nie można uciec od przeszłości, a za każdym ciągnie się jakiś cień?
Całkiem niedaleko, bo na Estery, o 20.00 w Alchemii , spotkacie wyjątkowych muzyków sceny improwizowanej. Multiflecista Mark Alban Lotz wykona jeden ze swoich legendarnych recitali solowych, a następnie zagra ze znanymi muzykami polskiej sceny improwizowanej: Rafałem Mazurem (bass), Markiem Chołoniewskim (elektronika) oraz Leszkiem Wiśniowski (flet, efekty). Wykształcony zarówno klasycznie jak i jazzowo, ma dziś na koncie co najmniej po jednej płycie nagranej z artystami z każdego bodaj kontynentu, a wśród współpracowników, poza tak ważnymi europejskimi postaciami, jak Han Bennink czy Johannes Bauer, jednym tchem można wymienić także muzyków z Mołdawii (skrzypek Anatol Steffanet), Bułgarii (tamtejsza legenda akordeonu Petar Rachlev) i Turcji (Kamil Erdem), Senegalu, Kuby, Indii oraz Tybetu.
Autor: krystian