Już niedługo Dzień Kobiet. Z tej okazji zapraszamy na kolejne spacery po mieście w ramach akcji „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”, organizowanej przez Koło Grodzkie PTTK w Krakowie. Nie braknie tematów związanych z kobietami w Krakowie!

Kolejny weekend z akcją „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”
Fot. Wiesław Majka

W sobotę, 3 marca czekają trzy trasy:

  • odznaka brązowa: „Kraków w okresie II wojny światowej”. Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Na szlaku pamięci narodowej związanej z okresem II wojny światowej znajduje się kilka miejsc bardzo ważnych dla mieszkańców Krakowa i turystów - to m.in. gmach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i więzienie św. Michała.
  • odznaka srebrna: „Zakony i klasztory – oo. karmelici bosi (ul. Rakowicka)”. Spotkanie o godz. 11.00 pod kościołem, ul. Rakowicka 18
    Zakon karmelitów bosych to odłam zakonu karmelitów o surowszej regule, powstały wskutek reformy rozpoczętej w 1580 przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Powstał w wyniku dążeń do przywrócenia pierwotnej reguły zakonu oraz do odrzucenia nadużyć, które wkradły się przez wieki. Do Polski karmelici bosi przybyli w 1605 r. Wtedy to założyli klasztor w Krakowie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1617 r. utworzono samodzielną polską prowincję. Rozbiory przyczyniły się do niemal całkowitej likwidacji zakonu w Polsce. Po kasatach rozbiorowych pozostał tylko klasztor w Czernej. Odnowicielem zakonu został św. Rafał Kalinowski. W 1920 r. wskrzeszona została prowincja polska, a w 1993 została podzielona na: krakowską i warszawską.
  • odznaka złota: „Szlakiem słynnych krakowianek”. Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Było ich wiele. Tworzyły i tworzą atmosferę tego szczególnego miasta. Postacie nietuzinkowe, wybitne, znane, oryginalne. Te dawniejsze jak Nawojka, Dziewczyna ze Sławkowskiej, Helena Modrzejewska, Siostry z Kossakówki czy bardziej współczesna jak Wisława Szymborska. Podczas spaceru poznamy ich historię i wpływ, jaki wywarły na nasze miasto.

Na niedzielę, 4 marca przygotowane są dwie trasy:

  • odznaka brązowa: „Tajemnice ulicy Floriańskiej.” Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Ulica Floriańska była od zawsze jedną z ważniejszych ulic Krakowa. Wytyczona w czasach Wielkiej Lokacji miasta w drugiej połowie XIII wieku, stanowiła istotny fragment reprezentacyjnego szlaku, Drogi Królewskiej, wiodącej od kościoła św. Floriana na Wawel. Jako jedna z pierwszych w mieście ulica zyskała solidne bruki. Początkowo znajdowały się na niej budowle gotyckie, później przebudowano je w stylu innych epok. Ponad 20 kamienic przy ul. Floriańskiej wyróżnia się bogactwem architektury i wystroju wnętrz. Podczas prac remontowych robotnicy budowlani, odnawiając wnętrza kamienic, natrafiają na zamurowane portale, polichromowane stropy, zasypane gruzem gotyckie piwnice. Zabiegi konserwatorskie przywracają dawny wygląd starym kamienicom.
  • odznaka srebrna: „Szlakiem Jana Długosza po Krakowie”. Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Jan Długosz herbu Wieniawa, ur. 1 grudnia 1415 r. w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 r. w Krakowie, polski historyk, kronikarz, duchowny, geograf, pierwszy heraldyk polski, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, nazywany „ojcem polskiej historiografii”. Podczas spaceru poznamy miejsca z nim związane jak i jego życiorys.

Dla osób zdobywających odznakę z pawim piórem wykład pt. „Kraków w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej” wygłosi prof. dr hab. Andrzej Chwalba. Spotkanie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12, o godz. 10.30.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK.