Replika legendarnego samolotu RWD-8 gotowa do prezentacji w Muzeum Lotnictwa

W Krakowie odtworzono legendarny samolot RWD-8, który na nowo ożywi historię polskiego lotnictwa. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli podziwiać wierną replikę tej wyjątkowej maszyny podczas specjalnej wystawy, która przypomni lata świetności przedwojennego lotnictwa cywilnego.
- Krakowskie Muzeum Lotnictwa prezentuje odrestaurowaną replikę RWD-8
- Wystawa w Krakowie przypomni chwalebne dzieje polskiego lotnictwa
Krakowskie Muzeum Lotnictwa prezentuje odrestaurowaną replikę RWD-8
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z dumą ogłasza zakończenie prac nad repliką samolotu RWD-8 – jednego z najważniejszych symboli polskiego lotnictwa przed II wojną światową. Ta wiernie odwzorowana maszyna, znana jako podstawowy samolot szkoleniowy i łącznikowy, dołączy do nowej stałej ekspozycji poświęconej lotnictwu cywilnemu.
Replika została wykonana z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Malowanie aeroklubowe oraz oznaczenia są zgodne z oryginalnym egzemplarzem, który latał w Aeroklubie Krakowskim przed wybuchem wojny. W ostatnich etapach budowy zamontowano ręcznie wykonane drewniane śmigło z metalowymi okuciami, a wnętrze kabiny wyposażono w dokładnie odwzorowane przyrządy pokładowe.
Tomasz Kosecki, dyrektor muzeum, podkreśla:
„Powstanie tej repliki jest nie tylko spełnieniem marzeń pasjonatów lotnictwa, ale także wyrazem uznania dla konstruktorów i pilotów, którzy na trwałe zapisali się w na kartach historii polskiego lotnictwa i budowali jego prestiż.”
Wystawa w Krakowie przypomni chwalebne dzieje polskiego lotnictwa
Replika RWD-8 zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas otwarcia nowej wystawy stałej pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”, które odbędzie się 24 sierpnia 2025 roku. To wyjątkowe wydarzenie będzie częścią obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i odbędzie się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Samolot RWD-8 odegrał ogromną rolę w historii naszego kraju – był podstawowym sprzętem szkoleniowym od 1934 roku oraz pełnił funkcję samolotu łącznikowego podczas wojny obronnej 1939 roku. Choć wyprodukowano aż 600 egzemplarzy, żaden oryginał nie przetrwał do dziś, co czyni tę replikę bezcennym elementem edukacyjnym i historycznym.
Mieszkańcy Krakowa i okolic mają więc niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy maszynę, która przez lata kształtowała umiejętności wielu pokoleń pilotów i była świadkiem ważnych momentów w dziejach polskiego lotnictwa.
Na podst. Małopolski Urząd Marszałkowski
Autor: krystian