82. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej z uroczystościami i mszą pamięci

2 min czytania
82. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej z uroczystościami i mszą pamięci

W sercu Krakowa odbędą się uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia sprzed 82 lat, które na zawsze odcisnęły piętno na dzielnicy Wola Justowska. To chwila refleksji nad tragiczną historią i bohaterstwem mieszkańców, których pamięć wciąż żyje.

  • Wola Justowska w Krakowie pamięta o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku
  • Krakowskie dzielnice dotknięte tragedią II wojny światowej – historia, która nie może zostać zapomniana

Wola Justowska w Krakowie pamięta o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku

Już w niedzielę, 27 lipca, mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej ceremonii poświęconej ofiarom pacyfikacji Woli Justowskiej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.30 na „Łące Męczeństwa” przy ulicy 28 Lipca 1943 roku. W programie przewidziano m.in. wprowadzenie posterunku honorowej warty, składanie kwiatów oraz apel poległych przy pomniku upamiętniającym 24 zamordowanych Polaków.

O godzinie 18.00 zaplanowano mszę świętą w kościele parafialnym przy alei Panieńskich Skał 18, która dopełni obchody i pozwoli oddać hołd ofiarom w duchu modlitwy.

Krakowskie dzielnice dotknięte tragedią II wojny światowej – historia, która nie może zostać zapomniana

Noc z 28 na 29 lipca 1943 roku była dla mieszkańców Woli Justowskiej i okolicznych dzielnic – Bielan, Chełmu, Olszanicy, Zakamycza, Przegorzałów oraz części Zwierzyńca – czasem niewyobrażalnego terroru. Pod dowództwem niemieckiego oficera Eduarda Schuberta wojska okupacyjne otoczyły te rejony, a następnie przystąpiły do brutalnych rewizji domów. Mieszkańcy byli wyciągani ze swoich domów i gromadzeni na łące przy obecnej ulicy 28 Lipca 1943 roku.

Podczas jednej z rewizji odkryto ukrytą pod podłogą drukarnię Ludmiły Korybutowej – miejsce narodzin pierwszych numerów konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”. Niestety, ta działalność patriotyczna doprowadziła do tragicznych konsekwencji.

Na miejscu rozstrzelano dwadzieścia jeden osób, których ciała zostały zakopane w dole. Dwie kolejne ofiary poniosły śmierć w więzieniu Montelupich, a jedna została zamordowana w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny szczątki zostały ekshumowane i złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim.

Dziś miejsce tej tragedii upamiętnia pomnik z wyrytymi nazwiskami wszystkich zamordowanych, który jest świadectwem bolesnej historii i symbolem pamięci o tych wydarzeniach.

Organizatorem obchodów jest Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec – zapraszają wszystkich krakowian do udziału w tych ważnych chwilach refleksji.

Na podstawie: Urząd Miasta Krakowa

Autor: krystian