400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce zaprezentowane na wystawie

Wieliczka świętuje czterech wieków obecności Franciszkanów. W Zamku Żupnym otwarto wyjątkową wystawę, która odsłania tajemnice klasztoru i jego wpływ na historię miasta. To niepowtarzalna okazja, by zajrzeć za mury, które przez stulecia skrywały życie zakonników.
- Wieliczka i niezwykła historia klasztoru Franciszkanów
- Unikalne eksponaty i dokumenty dostępne dla mieszkańców Wieliczki
Wieliczka i niezwykła historia klasztoru Franciszkanów
W sercu Wieliczki, w zabytkowych wnętrzach Zamku Żupnego, rozpoczęła się wystawa upamiętniająca 400 lat działalności klasztoru Franciszkanów. Ta imponująca opowieść o zakonnym życiu i lokalnych dziejach przyciąga uwagę mieszkańców oraz gości. Wernisaż uświetniła obecność I wicewojewody małopolskiej Elżbiety Achinger, która podkreśliła wyjątkowość tego jubileuszu.
- Jubileusz Franciszkanów w Wieliczce to szansa na poznanie historii miasta opowiedzianej dziejami powstałego tam 400 lat temu klasztoru. Dzięki wystawie możemy się przenieść do świata, który przez lata był zamknięty za klasztornymi murami. To szczególna okazja do poznania życia wielickich zakonników oraz okolicy – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Unikalne eksponaty i dokumenty dostępne dla mieszkańców Wieliczki
Na ekspozycji można zobaczyć bogatą kolekcję obrazów i fotografii ukazujących zmieniający się na przestrzeni wieków wygląd klasztoru. Szczególną uwagę zwracają kroniki, księgi oraz historyczne dokumenty, w tym fundacyjny akt z 1641 roku podpisany przez króla Władysława IV. Jedna z sal została poświęcona sylwetkom zakonników, którzy przez wieki tworzyli tę duchową wspólnotę.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 lipca do 19 października 2025 roku. To doskonała okazja, by zgłębić fascynującą historię Wieliczki i poznać dziedzictwo, które współtworzyło to miasto przez cztery stulecia.
Na podst. MUW Kraków
Autor: krystian