Postój dorożek przeniesiony na Rynek Główny podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów 2025

W sercu Krakowa zmienia się dziś organizacja postoju dorożek! Przygotujcie się na nietypowe rozwiązania i wyjątkowe wydarzenia, które ożywią Rynek Główny. To nie tylko zmiana miejsca dla konnych pojazdów, ale także szereg atrakcji i działań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom.
- Rynek Główny w Krakowie z nową lokalizacją postoju dorożek podczas wyjątkowego wydarzenia
- Specjalne zabezpieczenia i atrakcje na krakowskim Rynku podczas wydarzenia
- Zasady dla dorożkarzy w Krakowie podczas trwania „Met Wielkiej Wyprawy Maluchów 2025”
Rynek Główny w Krakowie z nową lokalizacją postoju dorożek podczas wyjątkowego wydarzenia
Dziś, 17 lipca, centrum Krakowa tętni życiem za sprawą „Met Wielkiej Wyprawy Maluchów 2025”. W związku z tym stały postój dorożek został przeniesiony na odcinek między liniami A–B na Rynku Głównym. To tymczasowe rozwiązanie ma ułatwić przebieg imprezy i zapewnić komfort zarówno uczestnikom, jak i przewoźnikom konnym.
Specjalne zabezpieczenia i atrakcje na krakowskim Rynku podczas wydarzenia
Organizatorzy przygotowali szereg środków, by zagwarantować płynność ruchu i bezpieczeństwo. Po lewej stronie jezdni (linia C–D) pojawią się pojazdy techniczne obsługujące imprezę. Około godziny 16:30–17:00 zaplanowano widowiskowy przejazd kolumny samochodów przez Rynek, który będzie nadzorowany przez wozy strażackie. Dodatkowo przy ul. Grodzkiej, tuż przy wylocie na Rynek, zostanie ustawiona tzw. „brama wodna” – efektowna kurtyna stworzona przez dwa wozy strażackie, która podkreśli rangę wydarzenia i zadba o bezpieczeństwo uczestników.
Wszystkich spacerowiczów i mieszkańców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w tych godzinach.
Zasady dla dorożkarzy w Krakowie podczas trwania „Met Wielkiej Wyprawy Maluchów 2025”
Dla osób prowadzących dorożki obowiązują rygorystyczne standardy dotyczące higieny i wyglądu. Konieczne jest stosowanie wyłącznie ekologicznych środków czystości, które nie pienią się i nie mają agresywnego zapachu – to ważne dla komfortu pasażerów oraz mieszkańców miasta. Odchody muszą być usuwane zarówno podczas postoju, jak i w trakcie przejazdu, do pojemników spełniających wymogi sanitarne zgodnie z § 4 ust. 39.
Co więcej, dorożkarze powinni prezentować się nienagannie – tradycyjny strój obejmuje kamizelkę, surdut lub płaszcz w kolorze czarnym lub szarym, białą koszulę oraz stylowe nakrycie głowy i rękawiczki. Niedopuszczalne jest noszenie krótkich spodenek. Kontrole przestrzegania tych zasad będą prowadzone przez pracowników Wydziału Spraw Administracyjnych.
Takie podejście gwarantuje zachowanie wysokiego standardu usług oraz estetykę charakterystyczną dla krakowskich ulic.
Na podst. Urząd Miasta w Krakowie
Autor: krystian