Igor Bogaczyński i Filip Rak z dubletem na mistrzostwach w Krakowie

3 min czytania
Igor Bogaczyński i Filip Rak z dubletem na mistrzostwach w Krakowie


W Krakowie młodzi lekkoatleci pokazali klasę i serce do walki. Emocje sięgały zenitu, a rekordy życiowe padały jeden po drugim. Kto zdobył złoto i jakie niespodzianki przyniosły 42. Mistrzostwa Polski U23?

  • Wyjątkowe chwile na stadionie Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie
  • Rekordy życiowe i walka o awans na międzynarodowe areny
  • Finałowe sztafety i sportowa atmosfera Krakowa

Wyjątkowe chwile na stadionie Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie

W pierwszy weekend lipca Kraków stał się areną zmagań najlepszych młodych lekkoatletów w kraju podczas 42. PZLA Mistrzostw Polski U23. Stadion Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha wypełnił się kibicami, którzy mogli podziwiać zaciętą rywalizację i nieoczekiwane zwroty akcji.

Igor Bogaczyński błysnął formą, zdobywając dwa złote medale – na dystansach 100 i 200 metrów, potwierdzając swoją dominację w sprincie. Równie imponująco zaprezentował się Filip Rak, który triumfował na 800 i 1500 metrów, pokazując niezwykłą wytrzymałość i taktykę biegową.

Alicja Sielska, mimo rozczarowania po dyskwalifikacji w biegu przez płotki, nie poddała się i zrewanżowała się zwycięstwem na 100 metrów płaskich. To właśnie ona jest jedną z największych nadziei polskiej młodzieżowej lekkoatletyki – jej wynik 12,86 sekundy na 100 m przez płotki to obecnie drugi najlepszy rezultat w Europie w kategorii U23.

Rekordy życiowe i walka o awans na międzynarodowe areny

Podczas zawodów nie brakowało emocji także w konkurencjach technicznych. Wojciech Lewkowicz zwyciężył w rzucie dyskiem z wynikiem 56,71 m, a Joanna Marszelewska minimalnie pokonała rywalki, osiągając 47,61 m. Skok w dal dostarczył widzom ogromnych emocji – Dawid Robakowski wygrał różnicą zaledwie dwóch centymetrów (7,51 m).

Płotkarskie zmagania przyniosły kolejne rekordy życiowe: Paulina Kubis ustanowiła nowy najlepszy czas na 400 m przez płotki – 56,93 s – co dało jej kwalifikację na mistrzostwa Europy U23 w Bergen (17-20 lipca). Paweł Miezianko również poprawił swój rekord życiowy, zwyciężając z czasem 51 sekund.

W skoku wzwyż kobiety rywalizowały do ostatnich chwil – trzy zawodniczki pokonały wysokość 1,79 m, ale o medalu zdecydowały wcześniejsze próby. Złoto powędrowało do Anny Gałki ze Śląska Wrocław.

Finałowe sztafety i sportowa atmosfera Krakowa

Zwieńczeniem mistrzostw były widowiskowe biegi sztafetowe. W rywalizacji kobiet na 4x100 metrów emocje sięgnęły zenitu – choć jako pierwsze linię mety minęły zawodniczki AZS UMCS Lublin, to ostatecznie złoto zdobyły sprinterki AZS Poznań po dyskwalifikacji lubelskiej drużyny.

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjna okazała się sztafeta Stali Ostrów Wielkopolski. Na zakończenie imprezy odbyły się także biegi na 4x400 metrów – triumfowały drużyny AZS AWF Warszawa u pań oraz AZS Łódź u panów po niezwykle wyrównanej walce do ostatnich metrów.

Organizatorzy mogą być dumni z poziomu sportowego i atmosfery panującej podczas mistrzostw, które współfinansowane były przez Województwo Małopolskie przy wsparciu miasta Krakowa. To wydarzenie jeszcze długo będzie wspominane przez uczestników i kibiców jako prawdziwe święto młodzieżowej lekkoatletyki.

Na podst. Urząd Marszałkowski Kraków

Autor: krystian