Małopolska i Gruzja rozpoczynają współpracę przy nowym konsulacie w Krakowie

3 min czytania
Małopolska i Gruzja rozpoczynają współpracę przy nowym konsulacie w Krakowie

W Krakowie powstaje pierwszy w Polsce konsulat generalny Gruzji to ważny krok w rozwoju współpracy między regionami i krajami. Małopolska staje się centrum gruzińskich działań dyplomatycznych i gospodarczych, a partnerstwo z Adżarią nabiera nowego wymiaru.

  • Konsulat generalny Gruzji w Krakowie otwiera nowe możliwości dla Małopolski
  • Małopolska i Adżaria owocne partnerstwo pełne inspirujących projektów
  • Kultura Małopolski promowana na gruzińskiej ziemi

Konsulat generalny Gruzji w Krakowie otwiera nowe możliwości dla Małopolski

Miasto Kraków szykuje się na historyczne wydarzenie otwarcie pierwszego w Polsce profesjonalnego konsulatu generalnego Gruzji. Placówka będzie obsługiwać województwa małopolskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie, co znacznie ułatwi kontakty i wsparcie dla obywateli Gruzji oraz rozwój współpracy gospodarczej i kulturalnej. Do tej pory Gruzja miała w Polsce jedynie ambasadę w Warszawie oraz dwa konsulaty honorowe w Katowicach i we Wrocławiu.

Marszałek województwa Łukasz Smółka podkreślił podczas spotkania z konsulem Iosebem Chachaleiszwilim, że rozwój współpracy międzynarodowej jest jednym z naszych priorytetów” i zaznaczył, że dzięki takim inicjatywom Małopolska dynamicznie się rozwija na wielu płaszczyznach od gospodarki po kulturę.

Małopolska i Adżaria owocne partnerstwo pełne inspirujących projektów

Relacje między Małopolską a regionem Adżarii w Gruzji mają już swoją historię, sięgającą 2016 roku. Od podpisania listów intencyjnych przez przedstawicieli obu regionów do sformalizowania współpracy minęły dwa lata, a efekty są widoczne i imponujące.

Jednym z najważniejszych osiągnięć jest powstanie Adżarskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, które wspiera rozwój lokalnej gospodarki poprzez analizę danych i prognozowanie trendów. W ramach wymiany doświadczeń odbyło się kilka wizyt studyjnych, podczas których omawiano potrzeby regionu oraz przygotowano specjalistyczne materiały edukacyjne dla administracji publicznej.

W 2018 roku małopolscy producenci win mieli okazję poznać adżarskie winnice i plantacje, co zaowocowało dalszą współpracą kulturalną i gospodarczą. Rok później adżarscy winiarze odwiedzili Małopolskę, dzieląc się wiedzą na temat uprawy winorośli oraz metod produkcji win. Spotkania te wzbogaciły obie strony o cenne doświadczenia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego oraz promocją regionalnych produktów.

Nie mniej ważna była wymiana wiedzy rolniczej dotycząca upraw borówki amerykańskiej. Delegacja z Adżarii odwiedziła Małopolskę w marcu 2019 roku, gdzie zapoznała się z warunkami hodowli tej rośliny oraz możliwościami jej adaptacji w swoim regionie. Spotkania ze specjalistami i producentami zaowocowały konkretnymi planami współpracy gospodarczej.

Kultura Małopolski promowana na gruzińskiej ziemi

Od 2018 roku Małopolska konsekwentnie prezentuje swoje bogate dziedzictwo kulturowe w Adżarii. W Batumi odbywały się wystawy sztuki tarnowskich artystów, koncerty polskich muzyków oraz degustacje regionalnych serów i win. W 2020 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Tofuzi krakowscy twórcy animacji mieli okazję zaprezentować swoje prace, a także przybliżyć historię polskiej animacji szerokiej publiczności.

Tak szeroka i różnorodna współpraca pokazuje, jak wiele mogą zyskać oba regiony dzięki wymianie doświadczeń i wspólnym inicjatywom. Kraków staje się mostem łączącym Polskę z Gruzją nie tylko na mapie dyplomacji, ale także kultury, nauki i biznesu.

Źródło: Małopolski Urząd Marszałkowski

Autor: krystian