Małopolskie szkoły walczą z agresją rówieśniczą programem Ty decydujesz jak reagujesz

W Małopolsce rośnie świadomość problemu agresji wśród młodzieży. Nowoczesne działania edukacyjne i wsparcie psychiczne stają się kluczowymi elementami walki z przemocą rówieśniczą, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci i nastolatków.
- Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon miejscem debaty o przemocy w szkołach
- Wsparcie dla małopolskich szkół to ponad milion złotych rocznie
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon miejscem debaty o przemocy w szkołach
6 czerwca w Krakowie, w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, odbyła się ważna konferencja podsumowująca czwartą edycję programu Ty decydujesz, jak reagujesz”. To inicjatywa skupiająca się na wzmacnianiu odporności psychicznej uczniów oraz przeciwdziałaniu agresji między rówieśnikami. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk od pedagogów, przez rodziców, aż po służby policyjne i ekspertów ds. zdrowia psychicznego.
Michał Tochowicz, dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, otworzył wydarzenie, witając uczestników także w imieniu marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki. Marszałek podkreślił, że program jest nie tylko kontynuowany, ale też stale rozwijany, ponieważ edukacja na temat rozpoznawania przemocy i budowania bezpiecznej atmosfery w szkołach jest dziś niezwykle potrzebna.
Wsparcie dla małopolskich szkół to ponad milion złotych rocznie
Program realizowany przez Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego od czterech lat obejmuje uczniów szkół podstawowych, ich rodziny oraz nauczycieli. Jego głównym celem jest zwalczanie agresji rówieśniczej zjawiska wielowymiarowego i często ukrytego, które niestety zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym zachowań samobójczych wśród młodych ludzi.
Kolejne edycje programu dostarczają nowych obserwacji i sygnałów o trudnościach, z którymi borykają się dzieci i młodzież” mówią organizatorzy. W 2025 roku na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczono ponad milion złotych z budżetu województwa małopolskiego. Do tej pory z programu skorzystało blisko 3400 uczniów z 59 szkół rozsianych po całym regionie.
Dzięki takim inicjatywom szkoły stają się miejscem nie tylko nauki, ale również wsparcia emocjonalnego i bezpiecznej przestrzeni do rozwoju młodych ludzi.
Wg inf z: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian