85 lat po zsyłce Polaków na Sybir - nowa wystawa w Krakowie

2 min czytania
85 lat po zsyłce Polaków na Sybir - nowa wystawa w Krakowie

85 lat po pierwszej zsyłce Polaków na Sybir, Kraków staje się miejscem pamięci i refleksji. Nowa wystawa w Forcie Skotniki przybliża dramatyczne losy deportowanych obywateli.

  • Kraków w hołdzie zesłańcom na Sybir
  • Wystawa przybliża dramatyczne losy deportowanych

Kraków w hołdzie zesłańcom na Sybir

W dniu 13 marca 2025 roku w Forcie nr 52 Skotniki” odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej, która ma na celu upamiętnienie 85. rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Sybir. Wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która odwiedziła Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, podkreśliła znaczenie tej inicjatywy.

- Historia zesłań Polaków na Sybir to jedno z najtragiczniejszych, ale i najbardziej heroicznych doświadczeń naszego narodu. Nowa wystawa w Forcie Skotniki przypomina o losach wielu deportowanych, ich cierpieniu, ale też niezłomnej woli przetrwania. To ważna lekcja historii i hołd dla tych, którzy przeszli przez piekło zesłania mówiła Elżbieta Achinger.

Wystawa przybliża dramatyczne losy deportowanych

W trakcie wizyty wicewojewodzie towarzyszyła Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego MUW. O szczegółach wystawy opowiedział dr hab. prof. UKEN Hubert Chudzio, założyciel Centrum Dokumentacji Zsyłek. Ekspozycja nosi tytuł Na szlaku II Korpusu Polskiego i w osiedlach uchodźczych Zesłani na Sybir” i ma na celu ukazanie tragicznych losów obywateli polskich deportowanych w głąb Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej.

Wystawa jest nie tylko przypomnieniem o trudnych czasach, ale także zaproszeniem do refleksji nad historią Polski oraz jej mieszkańców. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Fortu Skotniki i zapoznania się z tą niezwykle ważną częścią naszej narodowej historii.

Autor: krystian