Ambasador USA odwiedził Kraków z okazji 30-lecia Listy Schindlera”

2 min czytania
Ambasador USA odwiedził Kraków z okazji 30-lecia Listy Schindlera”

Wizyta amerykańskiego ambasadora Marka Brzezinskiego w Krakowie była okazją do świętowania 30-lecia Listy Schindlera” oraz do omówienia relacji polsko-amerykańskich. Spotkanie obfitowało w podziękowania i plany na przyszłość.

  1. Spotkanie prezydenta Aleksandra Miszalskiego z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim.
  2. Omówienie współpracy polsko-amerykańskiej i obecności firm z USA w Krakowie.
  3. Obchody 50-lecia konsulatu generalnego USA w Krakowie.
  4. Otwarcie 17. Festiwalu Muzyki Filmowej i hołd dla Jana A. P. Kaczmarka.

22 maja prezydent Aleksander Miszalski miał okazję spotkać się z ambasadorem USA w Polsce, Markiem Brzezinskim. W spotkaniu uczestniczyła także Konsul Generalna USA w Krakowie, Erin Nickerson. Wizyta miała charakter kurtuazyjny, jednak nie zabrakło rozmów na temat relacji polsko-amerykańskich oraz obecności amerykańskich firm w Krakowie.

Ambasador Brzezinski, będący pod wrażeniem postawy Polaków, zwłaszcza krakowian, wobec uchodźców z Ukrainy, wyraził uznanie dla aktywności krakowskiego samorządu. Podczas rozmów zaprosił prezydenta Miszalskiego na obchody 50-lecia powstania konsulatu generalnego USA w Krakowie, które odbędą się w lipcu. Konsulat realizuje wiele projektów, często we współpracy z lokalnym samorządem.

Jednym z kluczowych punktów wizyty ambasadora była 30. rocznica polskiej premiery filmu Lista Schindlera”. Tego samego dnia, zarówno ambasador Brzezinski, jak i prezydent Miszalski uczestniczyli w otwarciu 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Filharmonii Krakowskiej.

Podczas festiwalu oddano hołd zmarłemu dzień wcześniej wybitnemu kompozytorowi i wieloletniemu przyjacielowi festiwalu, Janowi A. P. Kaczmarkowi. Orkiestra przygotowała muzyczne wspomnienie kompozytora, a jego pamięć uczczono minutą ciszy. Prezydent Miszalski podkreślił, że Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, w dużej mierze dzięki zaangażowaniu Jana A. P. Kaczmarka.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie w ciągu siedemnastu lat istnienia stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie i absolutnie unikalną pozycją w kulturalnym kalendarzu miasta między innymi dlatego, że Jan A. P. Kaczmarek już od drugiej edycji był z nim szczególnie związany, pozostając przyjacielem i dobrym duchem imprezy powiedział podczas inauguracji festiwalu prezydent Aleksander Miszalski.

Podsumowując, wizyta ambasadora USA Marka Brzezinskiego w Krakowie była nie tylko gestem kurtuazyjnym, ale także okazją do podkreślenia znaczenia współpracy międzynarodowej oraz uczczenia ważnych rocznic, które łączą obydwa narody.

Autor: krystian