Nie żyje Leszek Długosz, wybitny artysta z Krakowa
W wieku 82 lat odszedł od nas Leszek Długosz, niesamowity talent, który swym głosem i słowem malował obrazy pełne emocji. Kraków, miasto, z którym był związany przez większość swojego życia, żegna jedną z najbardziej barwnych postaci swojej kultury. Wspomnienie o tym wybitnym artyście pozostanie z nami na zawsze.
  1. Leszek Długosz, wybitny poeta i pieśniarz, zmarł w Krakowie.
  2. Związany z kabaretem Piwnica Pod Baranami od 1965 do 1978 roku.
  3. W swojej karierze odznaczony m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  4. Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, składa wyrazy współczucia rodzinie.

Leszek Długosz, urodzony w Zaklikowie na Podkarpaciu, od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent literacki i muzyczny, który rozkwitł w pełni w Krakowie. Miasto to stało się dla niego nie tylko domem, ale i przestrzenią, w której mógł tworzyć i dzielić się swoją sztuką z innymi. Studiując polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później także w PWST, zaczął swoją przygodę z kabaretem Piwnica Pod Baranami, który na zawsze zapisał się w historii polskiej kultury.

Oprócz występów na scenie, Długosz był również cenionym felietonistą i autorem wielu tomików poetyckich. Jego twórczość, pełna głębi i refleksji nad ludzką kondycją, była doceniana nie tylko przez publiczność, ale także przez krytyków. Jego zaangażowanie w życie kulturalne Krakowa było tak wielkie, że od 2009 roku był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, dbając o zachowanie dziedzictwa tego niezwykłego miasta.

Za swoje nieocenione zasługi dla polskiej kultury, Leszek Długosz został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami, w tym Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego działalność artystyczna i społeczna była wyrazem głębokiego patriotyzmu i miłości do kraju.

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Leszka Długosza - aktora, literata, kompozytora i jednego z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie" - mówi marszałek Witold Kozłowski, oddając hołd zmarłemu artyście.

Leszek Długosz pozostawił po sobie niezatarty ślad w historii polskiej kultury. Jego dzieła, pełne pasji i autentyczności, będą nadal inspirować kolejne pokolenia. Kraków stracił jednego ze swoich najjaśniejszych gwiazd, ale pamięć o nim i jego twórczości będzie żyła wiecznie.


Opierając się na: Urząd Marszałkowski Kraków