Dwadzieścia lat przemian Krakowa: od kryzysów do innowacji
Przeobrażenie miasta na przestrzeni dwóch dekad, to historia o odwadze, wizji i nieustannym dążeniu do doskonałości. Oto jak nasze miasto, od 2002 roku, przekształciło się z miejsca o ograniczonych możliwościach, w prężnie rozwijającą się metropolię, która dziś stanowi wzór dla innych.
  1. Zmiana warty w samorządzie i wpływ na rozwój miasta.
  2. Środki unijne jako katalizator zmian infrastrukturalnych.
  3. Skupienie na jakości życia mieszkańców poprzez inwestycje w infrastrukturę i środowisko.
  4. Adresowanie wyzwań i zarzutów związanych z rozwojem miasta.

Od momentu, gdy mieszkańcy po raz pierwszy zadecydowali o wyborze prezydenta w bezpośrednich wyborach, nasze miasto rozpoczęło swoją transformację. Prof. Jacek Majchrowski, obejmując urząd w 2002 roku, zainicjował serię zmian, które miały na celu nie tylko nadrobienie zaległości cywilizacyjnych, ale także przemianę w nowoczesną metropolię.

"Kraków do czasu zakończenia kadencji prezydenta Józefa Lassoty był w zupełniej innej sytuacji niż obecnie. Nie był zadłużony, bo nie było skąd brać pieniędzy, a więc… praktycznie na nic ich nie było. Fundusze przedakcesyjne stały się dostępne za czasów prezydenta Andrzeja Gołasia i dopiero wtedy można było coś zrobić. Potem doszły środki unijne. To stworzyło nowe możliwości. Dziś Kraków to już zupełnie inne miasto niż dwie dekady temu. Zmienił się diametralnie. Praktycznie nie ma w nim miejsca, które nie zostałoby doinwestowane. Mam na myśli budowy czy remonty dróg, placów, przestrzeni" - mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta.

Wizja zarządzania miastem, którą prezydent Majchrowski przedstawił na początku swojej kadencji, zakładała stworzenie miejsca przyjaznego dla inwestorów, walczącego z bezrobociem i wspierającego przedsiębiorczość, a także troszczącego się o potrzeby mieszkaniowe mieszkańców. Jednak to, co wyróżnia nasze miasto, to nie tylko sukcesy w tych obszarach, ale także skoncentrowanie na jakości życia mieszkańców poprzez inwestycje w infrastrukturę drogową, ład przestrzenny, jakość powietrza, dostępność terenów zielonych, oraz ofertę edukacyjną, kulturalną i rekreacyjno-sportową.

O ile transformacja miasta jest widoczna na każdym kroku, o tyle nie brakuje również wyzwań i zarzutów, z którymi musi się mierzyć samorząd. Prezydent Majchrowski przyznaje: "Niedobory były w każdym aspekcie. Zresztą je zawsze można znaleźć. Weźmy środowisko: 21 lat temu powietrze w Krakowie było dramatyczne, brakowało kanalizacji, wodociągów. Było tu mnóstwo rzeczy do zrobienia. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Czy mam poczucie dobrze wykonanego zadania? Nie. Mam poczucie bardzo dobrze wykonanego zadania!"

Artykuł ten jest zaproszeniem do dalszej dyskusji i refleksji nad przemianami, które dokonały się w naszym mieście. To również zachęta, by docenić wysiłki tych, którzy przyczynili się do jego rozwoju, oraz by być świadomymi wyzwań, które jeszcze przed nami stoją. Nasze miasto, podobnie jak jego mieszkańcy, nigdy nie przestaje się rozwijać i dążyć do doskonałości.


Źródło: UM Kraków